Odkrywanie języka ojczystego – filologia polska

Odkrywanie języka ojczystego - filologia polska Polacy nie gęsi i swój język mają – stwierdził w jednym ze swoich dzieł Mikołaj Rej, czołowy twórca polskiej poezji i kultury językowej. Niewątpliwie język polski potrafi być orzechem nie do zgryzienia dla obcokrajowców, ale także rodacy coraz częściej miewają problemy z prawidłowym akcentowaniem, ortografią czy interpunkcją. Przez długie lata dominowało przekonanie, że filologia polska skazuje absolwentów na karierę nauczyciela języka polskiego. Na szczęście dziś zainteresowanie filologią polską stoi na wysokim poziomie, a po zakończeniu takich studiów można liczyć na zatrudnienie w wielu różnych sektorach gospodarki.

Nie tylko składnia i gramatyka
Niewątpliwie trudno jest skończyć takie studia bez poznania dogłębnych zasad etymologii danego języka, fleksji czy interpunkcji. Warsztat ten jest niezbędny do tego, aby zrozumieć podstawowe problemy przy nauce języka, odpowiednio reagować na wady wymowy. Budowa języka i jamy ustnej to także zagadnienie głęboko analizowane na studiach filologicznych, gdyż ułożenie języka względem zębów czy podniebienia ma kolosalny wpływ na mowę. studia spędzone na tym kierunku to także odkrywanie kultury i historii Polski, nie tylko w kontekście literatury. Podczas studiów pierwszego i drugiego stopnia literatura i poznawanie kolejnych dzieł odgrywają na filologii kolosalne znaczenie, więc na pewno nie jest to kierunek dla osób, które nie lubią czytania książek i naukowych esejów czy opracowań.

Zatrudnienie po studiach filologicznych
Ponieważ absolwenci filologicznych kierunków przeważnie zatrudniani są w szkole, często w parze z takimi studiami idą specjalizacje nauczycielskie, oferowane przez uczelnię przeważnie po jakimś czasie, gdy student już sam pozna swoje mocne i słabe strony. Nauczanie polskiego to nie jedyne zajęcie przed filologami – ich znajomość aparatu mowy i pedagogiczne przeszkolenie pozwala chociażby pomagać dzieciom z wadami wymowy. Dogłębna znajomość literatury, nie tylko polskiej, pozwala zająć się pracą związaną z krytyką literacką albo rozpocząć własną karierę w mediach, prozie czy poezji. Coraz łatwiej także o pracę przy tłumaczeniach. Polska jako kraj rozwija się biznesowo oraz kulturowo i napływający z zewnątrz kapitał potrzebuje osób do kontaktów z polskimi urzędami i ludźmi, więc filolodzy sprawdzają się idealnie.

Gdzie studiować filologię polską? Sprawdź!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top