E-learning czyli nauka za pomocą Internetu oraz komputera, staje się ostatnio coraz bardziej popularna. Wzrost liczby pecetów oraz notebooków, rozszerzający się dostęp do sieci oraz wymóg ciągłego kształcenia, przyczyniają się do zwiększonego zainteresowania edukacją na odległość.
Posiadając komputer z dostępem do Internetu możemy zapisywać się na coraz liczniejsze kursy e-learningowe. Dzięki takim szkoleniom jesteśmy w stanie uczyć się w domu, często w dowolnym czasie, gdyż dostęp do platformy edukacyjnej mamy przez całą dobę. Wybieramy tempo dostosowane do własnych umiejętności przyswajania materiału. Dlatego też taka forma nauki jest bardziej elastyczna i dostosowana do poziomu uczniów. E-learning to również szansa dla studentów niepełnosprawnych, którzy nie mogą zjawić się na uczelni.
Nauka za pomocą komputera z dostępem do Internetu może być doskonałym uzupełnieniem kształcenia stacjonarnego. Wiele szkół językowych buduje odpowiednie systemy, dzięki, którym uczniowie mogą w domu utrwalać nowe wiadomości. Także szkoły wyższe coraz częściej pozwalają na naukę na odległość.
Ponadto nauka za pomocą e-learningu umożliwia dostarczenie treści multimedialnych, które mogą być bardziej interesujące niż suche definicje podręcznikowe. Łatwiej zapamiętujemy obrazy, a za pomocą komputera jesteśmy w stanie odbierać przekaz video i audio.
Potencjał e-learningu przyczynił się do uruchomienia Akademii PARP. Jest to miejsce w sieci dla małych i średnich przedsiębiorstw, którego twórcą jest Polska Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a współfinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej. Odbywają się tam szkolenia między innymi z: marketingu i sprzedaży, zagadnień finansowych i prawnych i wielu innych.
Niektórzy twierdzą, że e-learning nie jest w stanie zastąpić kontaktu nauczyciela z uczniem. Jednak nie musi to być konkurencja dla tradycyjnej formy kształcenia, ale dodatkowe wsparcie w procesie edukacji.
Miłosz Szkudlarski