Kariera w świecie finansów, ale najpierw studia na kierunku finanse i rachunkowość

Kariera w świecie finansów, ale najpierw studia na kierunku finanse i rachunkowośćW dzisiejszych warunkach globalnego biznesu finanse i rachunkowość to jeden z bardziej przyszłościowych kierunków. Finanse są odbiciem tego, jak działa współczesny rynek i o ile niegdyś najmocniej liczyły się przedmioty księgowe czy związane z inwestycjami małych przedsiębiorstw, o tyle dziś coraz ważniejsza jest bankowość korporacyjna czy analiza ryzyka inwestycyjnego.
Wszystkie średnie i duże firmy potrzebują bieżącej obsługi finansowej na najwyższym poziomie, tym bardziej korporacje, banki a nawet ministerstwa. To sprawia, że rynek pracy wciąż jest dość otwarty na absolwentów rachunkowości oraz finansów. Naturalnie nie wszyscy znajdą pracę przy nadzorze finansowym inwestycji wartych miliardy, ale kompetencje księgowe są wysoko cenione w każdej branży.

Szeroka oferta edukacyjna
Uczelnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie przygotowują bardzo zróżnicowane programy nauczania, zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu studiów. Dodatkowo większość uniwersytetów proponuje maturzystom rekrutację na studia tak stacjonarne, jak i niestacjonarne, co umożliwia pogodzenie nauki na tym kierunku z innymi zajęciami. Wybranie drugiego stopnia jest idealnym pomysłem dla licencjatów takich nauk, jak administracja czy politologia. O przyjęciu w poczet studentów decyduje miejsce zajęte w rankingu maturzystów – najwyżej ceni się rzecz jasna matematykę, najlepiej rozszerzoną. Dobry wynik z podstawowego poziomu powinien jednak także pozwolić na pozytywne przejście rekrutacji.

Finanse i rachunkowość – sprawdź, gdzie warto studiować!

Oczekiwania względem studenta
Matematyka w księgowości i finansach wykorzystywana jest niemal na każdym kroku. Idealny student powinien jednak dodatkowo interesować się rynkami globalnymi i zasadami funkcjonowania biznesu. Z czasem niezbędna staje się także dobra znajomość języka angielskiego – ze względu na mnogość ważnych publikacji i wykładów w tym języku. Podczas studiowania słuchacze muszą być przygotowani także do analizy statystycznej, makroekonomii czy prawa inwestycyjnego. W programie nauczania nie brakuje też przedmiotów takich, jak etyka w biznesie czy prawo podatkowe, które uzupełniają wiedzę absolwenta o niezbędne w dzisiejszych czasach kompetencje twarde i miękkie. W przejściu przez studia na pewno pomogą analityczny umysł i zdolność do utrzymania wysokiej koncentracji na powierzonym zadaniu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top