BHP – kierunek, który wraca do łask

BHP - kierunek, który wraca do łaskWraz z powstawaniem kolejnych miejsc pracy, wzrasta także zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Proces ten doskonale widoczny jest już od kilku lat, a co większe przedsiębiorstwa otwierają w swoich szeregach całe trudniące się tym oddziały. Nic zresztą dziwnego – kary za nieprzestrzeganie przepisów sięgają kilkuset tysięcy złotych, a w wyniku niedopatrzeń dochodzić może do wypadków, zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.
Profil absolwenta

W czasie studiów na kierunku BHP przyszły absolwent zgłębia wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz medycyny pracy, psychologii konfliktu i sztuki negocjacji, administrowania bezpieczeństwem informacji, wymaganiami BHP budynków i pomieszczeń pracy, a nawet zarządzania, marketingu i organizacji. Uczy się także interpretować rolę i miejsce człowieka w procesie pracy, oceniać jego przebieg w kontekście zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy, tworzyć analizy oraz systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, które powinien umieć następnie samodzielnie wcielić w życie. Wszystko to jest niezbędne, aby nie tylko umiał on instruować pracowników w omawianym tutaj zakresie, ale i by był w stanie przeprowadzać kontrole.

BHP – sprawdź, gdzie studiować!

Na czym polega praca?

Specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się prowadzeniem szkoleń wewnętrznych z zakresu zasad BHP, nadzorem w kwestii przestrzegania bezpieczeństwa pracy, oszacowywaniem możliwego ryzyka zawodowego, przygotowywaniem instrukcji bezpieczeństwa pracy oraz sprawowaniem nadzoru nad wdrażaniem kolejnych przepisów, zapobieganiem potencjalnym zagrożeniom, korygowaniem naruszeń oraz prowadzeniem stosownej dokumentacji. Zawód ten wymaga zatem nie tylko ogromnej wiedzy, ale i odpowiedzialności, niezbędnej do każdorazowego wywiązywania się z powierzonych takiej osobie obowiązków.

Dyplom potwierdzający ukończenie studiów na omawianym tutaj kierunku pozwala na znalezienie pracy w charakterze inspektora BHP i oraz ochrony przeciwpożarowej zarówno w jednostkach administracji publicznej, jak i sektorze prywatnym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top