Akustyka – kierunek nie tylko dla przyszłych protetyków słuchu

Akustyka - kierunek nie tylko dla przyszłych protetyków słuchuSzukasz perspektywicznego kierunku, po którym nie będziesz miał problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy? Jesteś osobą z wszechstronnymi zainteresowaniami i chciałbyś, żeby program studiów cechował się interdyscyplinarnością, która pozwoli Tobie na dalszy rozwój? Akustyka będzie dla Ciebie doskonałym wyborem!
Najprościej mówiąc akustyka to nauka o dźwiękach. Jest najstarszą dziedziną fizyki, o czym świadczą wiadomości na jej temat podawane przez chińskich uczonych z około 3000 p.n.e. Początek akustyki klasycznej dał w XVII w. Galileusz. Podstawy teorii zjawisk akustycznych są dziełem lorda Rayleigha. Wyróżnia się akustykę ogólną (zajmującą się podstawowymi zagadnieniami, np. załamaniem, interferencją czy dyfrakcją fal akustycznych) oraz akustykę stosowaną, do której można zaliczyć: elektroakustykę (otrzymywanie energii drgań akustycznych z energii elektrycznej i odwrotnie), akustykę budowlaną (architektoniczną) i akustykę urbanistyczną, akustykę muzyczną (analiza dźwięków w muzyce), akustykę fizjologiczną i psychologiczną (dobra słyszalność i zrozumiałość mowy, działanie organu słuchu i narządu głosu, wpływ hałasu i wibracji na organizm ludzki), akustykę morza (zjawiska akustyczne w wodach mórz i oceanów), akustykę przemysłową (problemy związane ze zwalczaniem hałasu na terenie zakładów pracy), geoakustykę (rozchodzenie się dźwięków w skorupie ziemskiej, hydrosferze i atmosferze). Badania akustyczne mają szczególne znaczenie w oceanografii, przemyśle fonograficznym, przemyśle maszynowym, zwłaszcza lotniczym i samochodowym, architekturze, i wielu innych gałęziach gospodarki. Natomiast rosnąca liczba osób niedosłyszących oraz kwestia ochrony środowiska przed hałasem spowodowały, że o profesjonalistów z tej dziedziny upomniał się medyczny rynek pracy. Kierunek Akustyka jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Wstępne wymagane kompetencje wobec kandydata na te studia to wiedza z fizyki w zakresie szkoły średniej, znajomość matematyki na poziome szkoły średniej oraz podstawy obsługi komputera.

Program studiów stawia na interdyscyplinarność – są tu zarówno zagadnienia fizyczne, medyczne, psychologiczne, psychoakustyczne, ekonomiczne, jak i fizyczne, ochrona środowiska, psychologiczne, psychoakustyczne, ekonomiczne. Przykładowe rodzaje prowadzonych zajęć to: Elektryczność i magnetyzm, Teoria drgań, ale też Język migowy, Wprowadzenie do psychoakustyki, Akustyka wnętrz, Elementy reżyserii dźwięku. W trakcie studiów studenci przyswajają teoretyczne podstawy fizyki, akustyki, teorii drgań, matematyki, elektroniki i elektrotechniki. W kolejnych etapach nauki student poznaje budowę i zasadę działania układu słuchowego oraz pomocy słuchowych (m.in. aparatów słuchowych, implantów ślimakowych).

Jak w przypadku prawie każdych studiów dużo zależy od specjalności. studia na kierunku Akustyka realizowane na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu są trzyletnimi studiami stacjonarnymi I-go stopnia o profilu praktycznym i są one prowadzone na dwóch specjalnościach w formie stacjonarnej: Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem – oraz Protetyka Słuchu – w formie niestacjonarnej. Ukończenie studiów na pierwszej specjalności pozwala na wykonywanie zawodu protetyka słuchu oraz konsultanta ds. hałasu, a na drugiej – zawodu protetyka słuchu. Oprócz przyswajania wiadomości teoretycznych studenci w ramach przedmiotów zawodowych uczą się wykonywania badania słuchu, wkładek usznych, diagnozowania i naprawiania aparatów słuchowych oraz dopasowywania aparatów słuchowych. Studenci kierunku Akustyka odbywają również praktyki zawodowe w punktach protetycznych, gdzie mają możliwość brania czynnego udziału m.in. w prowadzeniu badań słuchu dla osób niedosłyszących oraz dopasowywaniu im aparatów słuchowych i sprzętu wspomagającego słyszenie. Absolwent ma możliwości zatrudnienia m. in. w: szkolnictwie, instytucjach naukowych, finansowych, punktach protetycznych (dopasowanie aparatów słuchowych, wykonywanie badań słuchu), szpitalach, klinikach (wykonywanie badań słuchu, ustawianie implantów ślimakowych);

Natomiast absolwent kierunku Elektronika o specjalności Akustyka – studiów drugiego stopnia realizowanych w Katedrze Akustyki i Multimediów Politechniki Wrocławskiej – posiada wiedzę z zakresu akustyki fizycznej, dźwięku cyfrowego, urządzeń głośnikowych oraz hałasów i wibracji, w tym zna problematykę prognozowania w akustyce środowiska i tworzenia map akustycznych. Orientuje się także w zagadnieniach bio- i hydroakustyki, diagnostyki akustycznej oraz reżyserii dźwięku. Może znaleźć zatrudnienie w zakładach przemysłowych o różnym profilu produkcji, instytutach badawczych, rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, studiach nagraniowych, firmach fonograficznych i nagłośnieniowych, teatrach muzycznych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top