Hasłem przewodnim tegorocznych Targów Edukacyjnych w Poznaniu jest „Wiedza zaczyna się od pytań”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-26 marca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzeniami towarzyszącymi będą XVI Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, a w tym roku także XXI Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Wszystkie z bezpłatnym wstępem i ogromem atrakcji, warsztatów oraz konferencji. Te dobrze znane w Wielkopolsce wydarzenia w roku ubiegłym zgromadziły 29 tys. zwiedzających.
200 szkół w jednym miejscu
Każdego roku w Polsce ponad milion gimnazjalistów rozgląda się za szkołą będącą kolejnym krokiem na ścieżce ich edukacji, a około 280 tys. maturzystów zadaje sobie pytanie „co dalej?”. To dlatego poznańskie Targi Edukacyjne cieszą się zawsze tak ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Żadna inna impreza wystawiennicza w Polsce nie prezentuje tak szerokiej oferty polskich i zagranicznych szkół. Całość dopełnia bogaty i różnorodny program konferencji. W tegorocznej edycji targów udział weźmie ponad 200 placówek edukacyjnych – publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, policealnych i wyższych oraz innych instytucji dydaktycznych, działających na różnych poziomach nauczania i w różnych obszarach edukacyjnych. Na targach zapoznać będzie się można również z ofertą zajęć dodatkowych: plastycznych, kulturalnych oraz kursów językowych. Wskazówek udzielać będą także poradnie psychologiczno–pedagogiczne.
Po maturze – w Polsce, czy za granicą?
Na maturzystów na Targach Edukacyjnych będzie czekać szeroka oferta edukacyjna 70 szkół policealnych i wyższych z Polski i zagranicy. Wielkopolan ucieszy fakt, że wśród polskich wystawców zaprezentują się niemal wszystkie szkoły wyższe z Poznania. Obecne będą również stoiska 15 szkół policealnych. Na tegorocznych targach pojawi się oferta 30 uczelni zagranicznych – z Danii, Holandii, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch , a nawet z Peru. Na bezpłatnych konsultacjach i seminariach przyszli studenci będą mogli poznać aspekty studiowania za granicą. To doskonała okazja, by dowiedzieć się o systemie edukacji akademickiej w Anglii i Walii, braku barier ekonomicznych i formalnych, a także o finansowaniu nauki poza granicami kraju. W tym roku na Targach Edukacyjnych Peru będzie gościem honorowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Zaszczyci nas swoją obecnością Ambasador Republiki Peru Alberto Salas Barahona oraz przedstawiciele Uniwersytetu San Pedro w Chimbote, Katolickiego Uniwersytetu Santa Maria w Arequipie (UCSM) i Uniwersytetu Piura. Obecność ambasady i peruwiańskich uniwersytetów na targach to szansa poznania oferty edukacyjnej tego największego kraju andyjskiego, a także jego fascynującej kultury i aromatycznej kuchni. Natomiast dzięki wystawie prac plastycznych z konkursu „Polacy w świecie znani z działalności misyjnej, technicznej, archeologicznej i przyrodniczej”, będzie można odkryć inspirujące działania polskich aktywistów w Peru.
ODN Poznań – pozytywna dawka wiedzy dla nauczycieli
Tradycyjnie Targom Edukacyjnym towarzyszy bogaty program konferencji skierowany do nauczycieli oraz dyrektorów szkół. W dniach 23-24 marca w Centrum Kongresowym MTP odbędzie się Ogólnopolski Kongres Oświatowy organizowany przez poznański Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Kongres, pod hasłem „Edukacja w kosmosie informacji”, ma za zadanie przygotować uczestników do pracy dydaktyczno-wychowawczej z młodzieżą pokolenia internetu. Doświadczeniem w branży edukacyjnej podzielą się wybitni prelegenci: prof. Wojciech Cellary, prof. Agnieszka Cybal-Michalska, prof. Janusz Morbitzer, dr Marek Kaczmarzyk, dr Michał Klichowski, prof. Jacek Pyżalski oraz prof. Maciej Tanaś. Niezależnie od kongresu ODN Poznań przygotował 20 dodatkowych seminariów, prelekcji i warsztatów adresowanych do nauczycieli. XXI edycję targów zainauguruje wykład „Rozwój cyfrowej edukacji”.
Coś dla nauczycieli młodszych uczniów
Nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, bibliotekarze, logopedzi oraz pedagodzy będą mogli wziąć udział w warsztatach organizowanych z okazji 50-lecia Reksia. Uczestnicy spotkania dowiedzą się czego może nauczyć współczesne dzieci ten popularny bohater kreskówek. Nowe sposoby na pracę z dziećmi z wykorzystaniem literatury będzie można poznać także podczas spotkania „Dziecięce sprawy z rodziną Wafelków – o sposobie na nudę w szkole i przedszkolu”. Dla nauczycieli matematyki ODN Poznań przygotował atrakcyjne seminaria – „Jak to jest? Geometria dla każdego”, „Przybliżanie wartości liczby pi” oraz „Aplety GeoGebry – innowacja na lekcjach matematyki”. Dzięki nim będzie można poznać nowe technologie w służbie nauczania oraz efektywne metody przekazywania wiedzy. Sobota na Targach Edukacyjnych stoi pod znakiem High-tech. Podczas warsztatów będzie można poznać zaawansowane, ale i intuicyjne rozwiązania techniczne, które doskonale urozmaicą system edukacji. Programowanie z użyciem języków Scratch 2.0 czy Python, robotyka, gry informatyczne i programowalne zabawki to tylko niewielka część atrakcji czekająca na nauczycieli.
Więcej na temat wydarzenia oraz pełen program Targów znajdziesz tutaj.