Jak wszyscy wiemy ze szkoły już w starożytności istniała na wysokim poziomie ogólnie pojęta myśl społeczna. Potocznie mówi się, że socjologia, rozumiana jako nauka o społeczeństwie, miała trzech ojców: greckiego filozofa Platona, włoskiego filozofa czasu Oświecenia J.B. Vicco oraz Auguste Comte, francuskiego filozofa i pozytywistę, twórcę terminu określającego tę dziedzinę wiedzy (1838). Ale czym właściwie jest socjologia?
Socjologia jest nauką badającą w systematyczny sposób funkcjonowanie i zmiany zachodzące w społeczeństwie. Socjologowie analizują społeczne reguły, procesy i struktury, które łączą, ale też dzielą ludzi, tworzą lub są przejawem więzi między ludźmi. Socjologowie badają zarówno jednostki uwikłane w grupy społeczne, jak i relacje międzyludzkie.Takie
Przykładowe specjalności realizowane na kierunku socjologia to:
- Socjologia cywilizacji współczesnej;
- Socjologia rodziny i problemów społecznych;
- Badanie rynku i opinii publicznej;
- Polityka regionalna i rozwój lokalny;
- Socjologia gospodarki;
- Socjologia komunikacji międzykulturowej.
W trakcie studiów realizowane będą takie przedmioty jak historia myśli społecznej, metodologia ze statystyką czy logika.
Sprawdź, gdzie możesz studiować Socjologię!
Absolwenci socjologii mogą znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w ośrodkach badań społecznych, placówkach kulturalnych, instytucjach naukowych, agencjach reklamowych i PR, środkach masowego przekazu, firmach doradztwa personalnego, samorządach lokalnych, administracji państwowej.