W połowie lutego rozpoczął się polsko-norweski konkurs edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Konkurs „Na tropie” jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem będzie przygotowanie krótkiego wideo. Tematyka dotyczy punktów wspólnych w historii, tradycji, kulturze i nauce, które łączą Polskę i Norwegię.
Zasady konkursu
W polskiej historii i kulturze nie brakuje wątków związanych z tym skandynawskim krajem: Świętosława, córka Mieszka I, która została żoną norweskiego króla, bitwa pod Narwikiem, wpływ Chopina na twórczość Tellefsenaczy, a także współczesna scena jazzowa. To tylko przykłady przeplatających się relacji Polski i Norwegii, nad którymi warto się pochylić. Zadanie konkursowe będzie polegało na przygotowaniu anglojęzycznego wideo. Materiał ma być prezentacją jednego aspektu z historii, kultury czy tradycji, które łączą nasz kraj z Norwegią. Zgłoszenia konkursowe będą oceniane przez ekspertów pod kątem wartości merytorycznej i kreatywnej. „Na tropie” to konkurs organizowany w ramach Funduszy norweskich i EOG 2009-2014 skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest zwiększenie kompetencje oraz służyć wymianie doświadczeń polskich uczniów.
Każdy z członków trzech zwycięskich zespołów otrzyma voucher na zakup sprzętu sportowego (o wysokości odpowiednio 700, 500 i 300 zł za I, II i III miejsce). Dodatkowo, każda ze szkół reprezentowana przez zwycięski zespół otrzyma również bon podarunkowy w wysokości 3 000 zł na zakup sprzętu sportowego. W ramach nagrody, zwycięzcy wezmą także udział w wizycie studyjnej w Warszawie i spotkają się z norweskimi rówieśnikami.
Jak wziąć udział w konkursie?
Rejestracji zespołu może dokonać opiekun, dyrektor szkoły lub inny pracownik placówki oświatowej za pomocą formularza zgłoszeniowego. Termin rejestracji i nadsyłania zgłoszeń mija 7 marca 2018 roku.