To jeden z tych kierunków, po których zawsze będzie praca. Wymagający zaangażowania, skupienia, zdolności analitycznego myślenia oraz odpowiedzialności, przy tym jednak przyszłościowy i dobrze płatny. Po jego ukończeniu studenci posiadają wiedzę z zakresu nawigacji obiektów, środków transportu oraz komunikacji. Potrafią określać pozycję obiektów, wybierać trajektorię, unikać kolizji, zarządzać zespołem. Posiadają też wiedzę z zakresu eksploatacji zaawansowanych urządzeń i systemów.
Tych przedmiotów tu uczą
Na początku wykładane są przedmioty ogólne, takie jak matematyka, fizyka, elektrotechnika i elektronika, automatyka i konstrukcja maszyn, grafika inżynierska i informatyka. Do tego dochodzi nauka języka obcego, jakim zwykle jest język angielski. Spośród przedmiotów kierunkowych pojawiają się m.in. nawigacja i urządzenia nawigacyjne, systemy satelitarne, transportowe oraz informacji przestrzennej, bezpieczeństwo nawigacji czy też eksploatacja techniczna środków transportu. Na tych, którzy po zdobyciu tytułu inżyniera zechcą kontynuować
Wśród konkretnych specjalności wymienić należy:
- transport morski,
- połowy morskie,
- inżynieria ruchu morskiego,
- pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne,
- ratownictwo oraz
- morskie systemy informatyczne.
Oczywiście w zależności od uczelni, programy mogą się między sobą różnić.
Pracy nie zabraknie
Absolwenci kierunku Nawigacja mogą znaleźć zatrudnienie w administracji morskiej, instytucjach nadzorujących budowę i eksploatację statków, portach, firmach spedytorskich, a także – po zaliczeniu praktyki morskiej – uzyskać uprawnienia oficerskie w dziale pokładowym na statkach morskich.