Mnogość najróżniejszych kierunków studiów uniemożliwia często podjęcie słusznej decyzji i wybranie swojej specjalizacji. Możliwość wykorzystania swojej wiedzy teoretycznej w praktyce i rzeczywiste wpływanie na swoje otoczenie, to jedna z silniejszych motywacji, by wybrać kierunki ścisłe. Architektura wśród nich stanowi jedną z najbardziej praktycznych nauk – to, co uda się skutecznie zaprojektować jej absolwentom ma szansę w kilka lat stać się rzeczywistością. Skomplikowane linie, matematyczne wskaźniki i opisy inżynieryjne, których uczą się studenci architektury, dość szybko zmieniają się w prawdziwy obiekt architektoniczny.
Wymagające wyzwania matematyczne
Projektowanie inżynieryjnych rozwiązań jest szalenie trudne, o czym przekonać mogą się studenci próbujący zaprojektować most drogowy przez szeroką rzekę. Dlatego architektura jest pierwszym wyborem maturzystów mających spore doświadczenia z przedmiotami ścisłymi, a zwłaszcza z matematyką oraz fizyką. To właśnie język tych dwóch nauk pozwala zrozumieć, jak należy budować wielkie konstrukcje, by te oparły się trzęsieniom ziemi i masowemu użytkowaniu. Aby dostać się na architekturę, trzeba mieć bardzo dobre wyniki maturalne w obrębie przedmiotów ścisłych. Wyzwanie jest tym większe, że renomowanych uczelni architektonicznych w kraju jest niewiele i rywalizacja o miejsce jest bardzo duża.
A gdzie warto studiować Architekturę? Zobacz!
Kompetencje studentów architektury
Podczas studiów na kierunku architektura zdobycie wiedzy obliczeniowej i konstrukcyjnej to absolutna podstawa i nie można skończyć nawet I stopnia architektury bez opanowania ich do perfekcji. Współcześni architekci mają bardzo liczne pomoce, których wykorzystania uczą się właśnie w szkole wyższej – programy obliczeniowe i systemy informatyczne pomagające uniknąć błędów projektowych to jedno. Do tego dochodzą aplikacje graficzne do tworzenia wizualizacji oraz projektowania aranżacji wnętrz. Aby jednak absolwent mógł wykreować coś własnego i oryginalnego, musi najpierw poznać historię architektury i sztuki, dominujące koncepcje architektoniczne i zagadnienia urbanistyki oraz socjologii. Jest to więc kierunek interdyscyplinarny stworzony z myślą o wszechstronnie uzdolnionych jednostkach.