Kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu ”Normalizacja i ja”

Polski Komitet Normalizacyjny w roku szkolnym 2016/17 po raz piąty organizuje Ogólnopolski Konkurs „Normalizacja i ja”. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Normy gwarantem bezpieczeństwa produktów”. Konkurs skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych wszelkich typów z całej Polski.

Bezpieczeństwo produktów jest pożądane przez wszystkich. Konsumenci przy każdych zakupach powinni zwracać uwagę na odpowiedni poziom bezpieczeństwa deklarowany przez producenta. Najpewniejszym sposobem zapewnienia takiego bezpieczeństwa jest właściwe stosowanie odpowiednich norm technicznych. To właśnie zasadnicze wymagania i wytyczne opracowane przez szereg ekspertów w danej dziedzinie, zestawione w jednym dokumencie -w normie, pozwalają na osiągnięcie niezbędnego stopnia bezpieczeństwa produktów. Ponadto deklarowanie zgodności produktu/usługi z normami jest bardzo skutecznym narzędziem marketingowym.

Cele konkursu:

  • upowszechnienie wśród młodzieży przekonania o roli norm technicznych i normalizacji w życiu codziennym.
  • zwrócenie uwagi uczniów na różnicę w podejściu do kwestii zastosowania norm technicznych przez producenta – uzyskanie pożądanego bezpieczeństwa produktów; przez konsumenta – upewnienia się, że nabywany produkt spełnia oczekiwania co do bezpieczeństwa.
  • zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia tematyki normalizacyjnej i informacji o roli norm do zajęć lekcyjnych.

Tegoroczny temat konferencji wpisuje się także w politykę oświatową 2016/17 MEN – Podniesienie jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez zaangażowanie przedstawicieli partnerów społecznych w dostosowywanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

Tym razem zadania konkursowe dla uczniów obejmują trzy kategorie:

  • Esej,
  • Komiks,
  • Video.

Zadaniem konkursowym dla nauczycieli jest napisanie scenariusza lekcji, który może być wykorzystany w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Zwycięskie prace wybierze jury powołane przez Prezesa PKN. Dla najlepszych autorów nadesłanych prac przewidziane są nagrody rzeczowe. Wyniki Konkursu zostaną opublikowane 17 lutego 2017 r. na: www.pkn.pl, a nagrody wręczone podczas uroczystej konferencji 15 marca 2017 r.

Zainteresowani mogą zgłosić uczestnictwo w konkursie do 8 stycznia 2017 za pomocą formularza.

Prace konkursowe będę przyjmowane do 22 stycznia 2017 roku.

Więcej informacji na temat konkursu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry