Jak połączyć naukę języków obcych oraz elementów kultury narodów? Wybierając
Filologia jak każda inna?
Otóż nie. Przewaga etnolingwistyki nad typowymi studiami filologicznymi tkwi w tym, że równy nacisk kładzie ona na aż dwa języki, uczone tutaj niezwykle intensywnie i pozwalające na sprawne komunikowanie się przy ich pomocy. Możliwość zgłębiania tutaj języków nie tylko europejskich, ale także języków z obszarów Afryki, Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu sprawia, że
Zaczną od podstaw
Podobnie jak na tradycyjnej filologii, tak i na etnolingwistyce przez pierwszy okres studiów dominuje grupa przedmiotów podstawowych, takich jak wstęp do językoznawstwa, wstęp do etnologii i antropologii kulturowej, filozofia kultury, filozofia języka czy socjolingwistyka. Poza tym w programie znajduje się zwykle również logika matematyczna i semiotyka logiczna oraz wstęp do informatyki. Wszystko to stanowi jednak zaledwie wprowadzenie do bardziej szczegółowych i wymagających przedmiotów specjalizacyjnych, wśród których znajdziemy praktyczną naukę języka, kulturę danego obszaru językowego wraz z elementami jego literatury, a także jego historię oraz geografię.
Etnolingwistyka oferuje także bogaty wybór specjalności, od klasycznego modułu dydaktycznego i translatologicznego, przez dziennikarski i ekonomiczny, aż po lingwistykę formalną oraz teorię języka, technologię i terapię mowy.