Archeologia: przeszłość ma przyszłość!

Praca archeologa toczy się dwutorowo: z jednej strony mamy do czynienia z zadaniami wykonywanymi w terenie, tym bardziej fascynującymi, że nigdy nie wiadomo, na co się akuratnie natrafi. Z drugiej zaś – z długimi godzinami spędzanymi w bibliotekach, czytelniach i laboratoriach, gdzie wyniki owych wykopalisk należy zidentyfikować, zanalizować i udokumentować. Archeologia, jako nauka o przeszłości człowieka, od lat fascynuje jednak młodych ludzi, kojarząc im się z przygodą, mogącą trwać całe życie.
Jak studiować?

Podobnie jak inne kierunki, tak i archeologię można studiować w trybie stacjonarnym, czyli dziennym, oraz niestacjonarnym, czyli zaocznym. studia podzielono na dwa etapy: studia pierwszego stopnia, zwane także licencjatem, oraz uzupełniające studia drugiego stopnia, nazywane magisterskimi.

Archeologia – zobacz gdzie najlepiej studiować!

Początkowe semestry poświęcone są studiowaniu przedmiotów ogólnych, związanych m.in. z historią, filozofią, sztuką, informatyką, źródłoznawstwem oraz teorią archeologii, a także języków obcych, niezbędnych w pracy archeologa. W dalszym etapie studiów do wyboru jest multum specjalności, wśród których znajdziemy m.in. archeologię pradziejową i średniowieczną, orientalną i antyczną, archeologie konkretnych miejsc (jak np. archeologia Grecji, Egiptu czy Bliskiego Wschodu), archeologię turystyczną, nauczycielską, a nawet archeologię podwodną. To od studenta zależy, jakiemu okresowi i obszarowi zechce się poświęcić. Ponieważ archeologia wymaga jednak ogromnej wiedzy, podstawą jest tutaj pasja i zaangażowanie, ułatwiające przyswajanie jej.

Co po studiach?

Absolwenci archeologii po zakończeniu studiów często decydują się na pozostanie na uczelni w ramach studiów doktoranckich, habilitacji, itp. Później z kolei mogą starać się o stanowisko pracownika naukowo-dydaktycznego i w ten sposób związać z uniwersytetem całe swoje zawodowe życie. Oczywiście istnieją też inne opcje – mogą oni szukać zatrudnienia w muzeach i archiwach czy placówkach kulturalnych bądź ubiegać się o międzynarodowe stypendia, pozwalające im podróżować po świecie i rozwijać kolejne umiejętności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top