Medycyna budzi zainteresowanie wielu młodych ludzi, jednak jest to kierunek tyleż gwarantujący zawodowy sukces, co trudny i wymagający. Istnieje jednak kilka pokrewnych kierunków studiów, które wykorzystują wiedzę około medyczną do pomocy potrzebującym i chorym. Wśród najmodniejszych w ostatnich latach kierunków tego typu wymienić można śmiało dietetykę oraz fizjoterapię. Ta druga to jeden z czołowych kierunków w kraju dostarczający rok rocznie setki potencjalnych rehabilitantów czy masażystów. Praca przy rehabilitacji pacjentów jest niemniej wymagająca niż ich leczenie czy diagnozowanie, dlatego specjaliści od fizjoterapii potrzebni są w niemal każdym szpitalu czy klinice. Ukończenie fizjoterapii otwiera także liczne możliwości przed pragnącymi założyć własną praktykę, salon masażu czy gabinet odnowy biologicznej.
Mnogość ścieżek kariery
Fizjoterapeuci najczęściej kojarzeni są z pomocą przy leczeniu pacjentów poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy niezdolnych do samodzielnego poruszania się. Każdy poważniejszy uraz, jak złamanie kości czy uszkodzenie więzadeł, wymaga interwencji fizjoterapeuty i rehabilitanta. Najlepsi absolwenci tego kierunku specjalizujący się w takich dziedzinach fizjoterapii, jak masaże sportowe czy odnowa biologiczna, mogą liczyć na angaż przy inicjatywach sportowych i prozdrowotnych. Absolwenci tego kierunku nie muszą jednak ograniczać się do tych najbardziej popularnych zawodów, gdyż w trakcie studiów nabywają kompetencje z zakresu badań diagnostycznych czy tworzenia indywidualnych programów rehabilitacyjnych. Mogą także uczestniczyć w projektowaniu i testowaniu sprzętu rehabilitacyjnego albo prowadzić dokumentację związaną z fizjoterapią swoich podopiecznych.
Ukończenie fizjoterapii jest teoretycznie łatwiejsze niż kierunku lekarskiego, także dlatego, że wyższe uczelnie oferują zarówno I, jak i II stopień fizjoterapii, podczas gdy profil lekarski to jednolite sześcioletnie