Kierunki ścisłe, mocno zakorzenione w technologicznych i innowacyjnych procesach produkcyjnych, podbijają rynek uczelni wyższych w ostatnich latach. Bioinżynieria należy do jednego z bardziej perspektywicznych kierunków, adresowanych przede wszystkim do miłośników przyrody i umysłów ścisłych.
Wiedza zdobyta podczas tych studiów ma przede wszystkim za zadanie przygotować absolwentów do pracy w nowoczesnych przedsiębiorstwach prywatnych czy instytucjach państwowych. Bezpieczeństwo żywieniowe i ekologiczne, ale także przyszłość wielu gatunków zwierząt oraz roślin, zależy dzisiaj w ogromnym stopniu od tego, jak szybko opracowuje się nowe strategie upraw, nawadniania czy zalesiania niedostępnych terenów. Krzyżowanie gatunków zwierząt, odpowiednie projektowanie zapór wodnych czy budowanie systemów przeciwpożarowych to zadania, które aktualnie zleca się bioinżynierom.
Ścisłe przygotowanie do nauki
Student bioinżynierii musi być przygotowany do radzenia sobie przede wszystkim z przedmiotami ścisłymi. Aby odpowiednio radzić sobie z wykładami takimi, jak innowacyjne technologie czy wsparcie inwestycyjne albo statystyka, niezbędna jest dobra wiedza matematyczna i umiejętność zastosowania jej w praktyce. Od studentów bioinżynierii wymaga się kreatywnego myślenia i umiejętności projektowania. Do tego dochodzą liczne przedmioty bliżej związane z fauną i florą, a więc systematyka roślin i zwierząt czy chociażby podstawy genetyki. Matura rozszerzona z chemii lub biologii powinna być atutem każdego starającego się o przyjęcie maturzysty.
Szerokie możliwości maturzystów
Coraz więcej uczelni w kraju decyduje się poszerzyć swoją ofertę edukacyjną o bioinżynierię. Jest to specjalizacja mocno pożądana na rynku pracy, szczególnie w sektorze przemysłowym. Maturzyści mają więc dzisiaj do wyboru bioinżynierię zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu studiów. Większość uniwersytetów umożliwia te