Dziś, w dobie prężnie rozwijających się mediów oraz podążającego za nimi świata reklamy, fotografia okazuje się zawodem tyleż pożądanym przez kandydatów, co i przyszłościowym. Absolwent kierunku Fotografia przygotowywany jest bowiem do pracy zarówno w mediach tradycyjnych czy też nowych mediach elektronicznych, jak i w telewizjach, agencjach fotograficznych i reklamowych, w wydawnictwach oraz redakcjach. Doskonale poradzi sobie także jako wolny strzelec – bez względu na to, czy pasjonuje go zawód fotografa, fotoedytora, fotoreportera, czy też kuratora, menedżera czy animatora kultury.
Przedmioty, których uczą na studiach
Błędem jest myślenie, że studenci uczą się wyłącznie robienia zdjęć. Fotografia, podobnie jak każdy inny kierunek, wymaga ogromnej wiedzy oraz umiejętności z wielu pokrewnych dziedzin. Znajdziemy tutaj tak oczywiste przedmioty jak fotografia ekspresyjna, kreacyjna, ilustracyjna, reklamowa, krajobrazowa, portretowa, studyjna, inscenizowana czy wielkoformatowa, jak i wiedzę o komunikowaniu wizualnym, reportaż i dokument fotograficzny, fotoreportaż i etykę dziennikarską, historię sztuki i historię fotografii, fotoedycję, specyfikę nowych mediów, a nawet prawo mediów czy ochronę własności intelektualnej. W programie nauczania znajdują się także typowo techniczne przedmioty, takie jak sprzęt i techniki fotograficzne, kreacyjne techniki fotografii, przygotowywanie ciemni cyfrowej, profesjonalny retusz cyfrowy i postprodukcja filmowa, oraz multum zajęć laboratoryjnych, z których wspomnieć można chociażby laboratorium techniki druku cyfrowego czy też laboratorium fotografii analogowej.
Profil absolwenta
Po zakończeniu studiów absolwent fotografii posiada umiejętności niezbędne do pracy przy wykorzystaniu obrazu fotograficznego oraz pracy w obszarze multimediów. Potrafi kreować i stosować obraz fotograficzny, obraz wideo oraz obraz animacyjny, posiada zdolność montażu i przekształceń obrazu ruchomego, a także umiejętność wykorzystywania ich w produktach edytorskich i multimedialnych.