Arabistyka to niewątpliwie kierunek dla pasjonatów tamtejszych rejonów, który w centrum swoich zainteresowań stawia nie tylko badanie języka arabskiego oraz jego dialektów, ale i kultury, religii, filozofii, historii i geografii, a nawet polityki, ekonomii oraz gospodarki tego świata, z punktu widzenia Europejczyka wciąż jawiącego się jako daleki i obcy. Co więcej, absolwenci tutejszego kierunku będą w stanie nie tylko komunikować się w języku arabskim, ale i korzystać z literatury oraz materiałów źródłowych. Wszystko to za sprawą intensywnej nauki, jakiej będą poddawani już od pierwszego semestru.
Kierunek z przyszłością? Jak najbardziej!
W czasach, kiedy znaczenie krajów Bliskiego i Dalekiego wschodu tak dynamicznie i mocno rośnie, konieczni są specjaliści, zdolni nie tylko pracować w roli nauczycieli języka arabskiego czy też tłumaczy, ale i obeznani ze specyfiką oraz mentalnością tamtejszego świata tak, by mogli sprawować funkcję mediatora, pośrednika w przedsiębiorstwach współpracujących z krajami arabskimi, a także pracownicy ds. edukacji międzykulturowej oraz problemów uchodźczych. Dzięki temu znajdą oni zatrudnienie w instytucjach kulturalnych (muzea, wydawnictwa, fundacje) oraz w administracji państwowej, rządowej i samorządowej, a także w mediach i wszelkiego rodzaju inicjatywach o charakterze globalnym, gdzie – dzięki zdobytej w czasie studiów wiedzy – będą mogli swobodnie wypowiadać się na tematy dotyczące kultury państw arabskich.
Jak już wspomnieliśmy, ogromny nacisk kładziony jest tutaj na sam język, tak, aby student był w stanie nie tylko swobodnie się komunikować, ale i pracować na tekstach źródłowych. Studenci uczą się zarówno wybranego dialektu języka arabskiego, jak i drugiego języka orientalnego, takiego jak np. hebrajski, turecki, aramejski czy mongolski. Ponadto zdobywają wiedzę z zakresu dziejów państw muzułmańskich, ich literatury, historii sztuki, filozofii islamu, zagadnień natury społeczno-politycznej oraz teorii i antropologii kultury.