14. edycja dnia przedsiębiorczości

Już 26 kwietnia tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju zamiast do szkoły pójdzie do pracy. Powód – Dzień przedsiębiorczości, który od 14 lat organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Dlaczego potrzeby jest dzień przedsiębiorczości?

Dzień przedsiębiorczości skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji dotyczących ich dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez kilkugodzinne praktyki w wybranym miejscu pracy uczniowie mają możliwość zapoznania się ze specyfiką danego zawodu oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania. Bardzo istotne jest również włączenie dorosłych w działania na rzecz edukacji młodzieży.

Karolina Luber, uczennica z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Ekonomicznych w Żywcu i jedna z laureatek konkursu „Jak Dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe” bardzo się cieszy, że jej szkoła włączyła się do programu, a ona sama mogła się przekonać, jak ważne są dla niej hobby i pasja.

Dzień przedsiębiorczości spędziłam w zakładzie fotograficznym. Wybrałam zupełnie inny kierunek niż ten, w którym się kształcę – przyznaje laureatka. Chciałam sprawdzić, która z dwóch opcji będzie dla mnie lepsza. Doszłam do wniosku, że będę się rozwijać w kierunku fotografii, czyli mojej pasji – dodaje.

To już 14. edycja programu

14. edycja programu została zainaugurowana 12 kwietnia br. podczas Gali Przedsiębiorczości z udziałem Pani Minister Marzeny Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Program Dzień przedsiębiorczości bardzo pięknie wpisuje się w cele, które stawia sobie Ministerstwo – przyznaje Minister Marzena Michałek. – Weryfikuje marzenia, oczekiwania uczniów, a także ułatwia dokonywanie wyborów. Bardzo się cieszę, że tyle tysięcy młodych ludzi bierze w nim udział – dodaje.

Od początku trwania programu uczestniczyło w nim ponad pół miliona uczniów i taka sama liczba towarzyszących im wolontariuszy. Co roku w programie bierze udział około 15 tysięcy firm i instytucji z całej Polski. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pozarządową organizacja pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodych ludzi, działającej obecnie w stu dwudziestu krajach. Programy Fundacji przygotowują młodzież do wejścia na rynek pracy, uczą przedsiębiorczości i poruszania się w świecie finansów. Programy uczą poprzez działanie, oferując wiele możliwości praktycznego sprawdzenia wiedzy.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top