Weterynaria, czyli praca pełna pasji

studia na kierunku weterynarii są dość szczególne. Przede wszystkim dlatego, że nie ma na nich specjalizacji do wyboru, ponadto nie wiele można wyróżnić kierunków studiów podyplomowych, które byłyby ściśle związane z tą dziedziną. Dlatego też, w większości przypadków, absolwent nabywa specjalizację weterynarii dopiero podczas kilkuletniej praktyki.
Na czym polega weterynaria?
Jest to jeden z kierunków nauk medycznych, którego przedmiotem zainteresowania jest stan zdrowia zwierząt – profilaktyka, leczenie chorób i dolegliwości, higiena, pielęgnacja, różnego rodzaju zabiegi, ale także ochrona ludzi przed chorobami o pochodzeniu odzwierzęcym. Studenci weterynarii poznają przede wszystkim anatomię i fizjologię zwierząt, biochemię, mikrobiologię, immunologię oraz higienę żywności.

Zobacz, gdzie warto podjąć studia z na kierunku weterynaria

Dla kogo polecana jest weterynaria
Trudno wyobrazić sobie weterynarza, który nie ma zamiłowania do zwierząt. Jest to więc podstawowe kryterium, które powinno decydować podczas wyboru tego kierunku. Jednak samo zainteresowanie zwierzętami to zbyt mało. Warto dysponować dodatkowo takimi cechami, jak odpowiedzialność, cierpliwość, precyzja, decyzyjność w momencie stawiania diagnozy, ale także brak strachu przed wykonywaniem zabiegów chirurgicznych na zwierzętach. Wybierając się na weterynarię, warto pamiętać, że to nie tylko praca ze zwierzętami. Do kompetencji absolwentów tego kierunku należeć będzie także badanie mięsa pochodzącego ze zwierząt rzeźnych i produktów odzwierzęcych czy też kontrola warunków sanitarno-weterynaryjnych.

Co po studiach?
Absolwenci weterynarii mogą znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w gabinetach weterynaryjnych. Mogą nawet pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej w tej dziedzinie. Ponadto mogą ubiegać się o posadę w inspektoratach weterynaryjnych, w ogrodach zoologicznych, w schroniskach dla zwierząt, w firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją artykułów zoologicznych, w sklepach zoologicznych, a także w firmach farmaceutycznych, w laboratoriach oraz ośrodkach zajmujących się badaniem produktów spożywczych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top