W ciągu ostatnich kilku lat studenci Politechniki Białostockiej pokazali, jak wielki potencjał tkwi w młodych ludziach z województwa podlaskiego. Szerokim echem odbiły się sukcesy skonstruowanego w Białymstoku łazika marsjańskiego. Otwartym pozostaje pytanie, co byłoby gdyby ci konstruktorzy otrzymali taką pomoc finansową i naukową już na etapie nauki w liceum czy gimnazjum. Stąd pomysł Rektora Politechniki Białostockiej, prof. Lecha Dzienisa, na powołanie Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów, które od 2015 roku tworzą Politechnika Białostocka i kilkanaście największych podlaskich firm.
Jaki jest cel Stowarzyszenia?
Celem Programu realizowanego przez Stowarzyszenie jest znajdowanie i wspieranie utalentowanych zespołów uczniowskich oraz studentów, którzy mogą, dzięki środkom finansowym przyznanym przez Stowarzyszenie, w sposób swobodny i nie obarczony dodatkowymi wymogami formalnymi, rozwijać swoją pasję i talent. W kwietniu 2017 roku Stowarzyszenie rozszerzyło teren działania Programu i rozpoczęło poszukiwania zdolnych i kreatywnych młodych osób również na terenie województw sąsiadujących z podlaskim. W związku z reformą edukacji, likwidującą gimnazjów, w przyszłości ze wsparcia Stowarzyszenia będą mogli też korzystać uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych.
Jak oceniane są wnioski?
Najważniejszym kryterium oceny wniosków o dofinansowanie projektów jest pomysł i jego innowacyjność. Zespoły powinny posiadać ciekawość i pasję, które doprowadzą ich do rozwoju talentu i odkrywania nowych możliwości. W okresie od września 2015 do stycznia 2017 roku Stowarzyszenie wsparło finansowo 17 spośród przeszło 40 zespołów uczniowskich, które zgłosiły swoje projekty. Łączna kwota dofinansowań przyznanych uczniom to blisko 100 000 zł. Dziś większość z nich to laureaci wielu wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów, w których wzięli udział również dzięki wsparciu Stowarzyszenia.
Stypendia dla uczniów w ramach Programu
Jednym z pierwszych odkrytych już w 2015 roku talentów, który otrzymał stypendium w Programie Odkrywcy Diamentów, jest Petros Psyllos – młody wynalazca m.in. “mówiącej rękawicy”, czy chyba najbardziej znanej i utytułowanej MATII – ułatwiającej komunikację i poruszanie się osób niewidomych. Przez dwa lata student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 2016 roku reprezentował Polskę w światowych finałach prestiżowego konkursu Imagine Cup w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu tego roku MATIA otrzymała tytuł Podlaskiej Marki.
Coraz więcej środków dla zdolnych uczniów
Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów pokazuje, w jak twórczy sposób mogą współpracować świat nauki i biznesu. Te dwa środowiska wspólnie realizują program zachęcający utalentowanych uczniów do studiowania na Politechnice, a następnie do wyboru pracy zawodowej w Białymstoku i regionie. Do grona Odkrywców Diamentów dołączają nowe firmy. Dzięki temu Stowarzyszenie dysponuje coraz większymi środkami finansowymi, które pozwalają na rozszerzenie terenu poszukiwania talentów – poza granice województwa podlaskiego. W 2017 roku na wsparcie innowacyjnych projektów uczniów i studentów Stowarzyszanie może przeznaczyć około 200 000 zł. Kolejne spotkanie na którym rozpatrywane będą wnioski o dofinansowanie projektów zaplanowano na czerwiec 2017.