Studia śląskie, czyli kierunek nie tylko dla hanysów

Zapewne nie raz miałeś okazję usłyszeć charakterystyczną gwarę śląską. W telewizji na pewno widziałeś serial „Święta Wojna” z niezapomnianą rolą Bercika. Czy myślałeś jednak, że kiedyś będziesz mógł studiować kierunek, który pozwoli Tobie na poznanie gwary i kultury Śląska? Jeśli nie, to „studia śląskie” są właśnie dla Ciebie…
Studia śląskie będą kierunkiem realizowanym od przyszłego roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pomysł stworzenia programu, w ramach którego studenci będą mogli poznać gwarę, bogatą kulturę, historię i literaturę regionu śląskiego, nie jest rewolucyjny. Już teraz można bowiem studiować varsavianistykę i cracovianistykę. Studia śląskie dołączają tym samym do elitarnego grona „kierunków regionalnych” wykładanych na lokalnych uczelniach.

„Panie fojerman, co wos szteruje tako mało blandera, my sam to momy obszterbowane borsztajnami, tu sie nie powinno nic hajcnąć”. Mamy nadzieję, że rozumiecie wszystko? Jeśli nie, to ostrzegamy Was, że w Wielkopolsce i w innych województwach nie można rozpalać ogniska na terenie lasu. Nawet jeśli ognisko będzie dokładnie „obłożone” kamieniami.

Czy studia śląskie są dla każdego? Oczywiście, że tak! Twoje pochodzenie nie ma żadnego znaczenia przy procesie rekrutacyjnym. Hanysy nie dostają dodatkowych punktów za pochodzenie, a „gorole” nie są automatycznie skreślani z listy kandydatów.

Każdy ma szansę na poznanie Śląska!

Komentarze

Komentarze