O logistyce mówi się wiele dobrego – że jest to przyszłościowy kierunek studiów, po którym każdy absolwent ma szanse na korzystne zatrudnienie. Wszak logistyka to dziedzina, w którą inwestuje każda nowoczesna i porządna większa firma. Zanim jednak pełny optymizmu maturzysta złoży papiery na ten kierunek, powinien zorientować się, czy ma odpowiednie do tego predyspozycje. Owszem, logistyka jest kierunkiem z perspektywami, ale jak to w każdej dziedzinie bywa – dla osób, które faktycznie mają do tego „żyłkę”.
Czym jest logistyka?
Mówiąc ogólnie, to dziedzina, której przedmiotem zainteresowania jest szeroko rozumiany proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego oraz płynnego przepływu materiałów. Logistyka dba o to, by zamówienie klientów firmy było zrealizowane szybko i prawidłowo, w odpowiednim czasie i miejscu oraz we właściwych ilościach i po ustalonych kosztach.
Dla kogo ten kierunek?
Jakimi więc cechami powinien dysponować maturzysta ubiegający się o status studenta logistyki? Taka osoba musi posiadać umiejętność planowania, także przestrzennego. Powinna posiadać także zmysł menadżerski oraz zdolność logicznego i matematycznego myślenia. Ponadto ważna jest dokładność, spostrzegawczość i cierpliwość.
Charakterystyka studiów
Studiując logistykę – bez względu na wybraną specjalizację – studenci będą zmuszeni zetknąć się z takimi przedmiotami, jak między innymi:
– oczywiście podstawy logistyki,
– matematyka,
– informatyka,
– marketing,
– podstawy rachunkowości i finansów przedsiębiorstwa,
– projektowanie procesów,
– logistyka produkcji, zaopatrzenia, dystrybucji,
– i wiele innych – dokładny wykaz przedmiotów realizowanych na kierunku logistyki zależy od konkretnej uczelni.
Logistyka to kierunek realizowany w systemie studiów I stopnia (inżynierskich) oraz II stopnia (magisterskich), w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Absolwenci mają możliwość dalszego rozwoju poprzez