Tereny dzisiejszej Ukrainy od czasów średniowiecza były miejscem ścierania się i przenikania wielu różnych kultur, obyczajów, języków i religii. Nawet dziś trudno jednoznacznie zdefiniować przykładnego „Ukraińca”. Jeśli chcecie jednak dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju, to może warto wybrać się na
Gdzie studiować filologię ukraińską? Sprawdź listę uczelni, które prowadzą ten kierunek studiów…
Zaciekawiła Was zielona Ukraina? Na studiach filologicznych opanujecie biegle nie tylko język ukraiński, ale również zdobędziecie rozległą wiedzę na temat historii, kultury oraz obyczajów panujących za naszą wschodnią granicą. Nie oczekujcie jednak prostej drogi i jasnych definicji, gdyż Ukraina jest państwem wielonarodowym, a co tym idzie – wielokulturowym. Na zachodniej Ukrainie najczęściej usłyszycie język ukraiński, a wśród mieszkańców odkryjecie przywiązanie do kultury i historii. Dużą popularnością i szacunkiem cieszą się tutaj członkowie organizacji (według obecnych standardów: organizacji terrorystycznej) OUN-UPA, która w czasie II wojny światowej współpracowała z III Rzeszą i jest odpowiedzialna za ludobójstwo na Wołyniu.
Czas jednak opuścić zachodnią część Ukrainy i udać się dalej na wschód. Tam czeka Was spora niespodzianka – Ukraińców mogą zastąpić ludzie, którzy twierdzą, że są Rosjanami. I mają rację! Około 20% mieszkańców Ukrainy to właśnie Rosjanie, którzy osiedlali się na tych terenach w czasach istnienia Imperium Rosyjskiego, a później Związku Radzieckiego. Czy absolwent filologii ukraińskiej znajdzie z nimi „wspólny język”? Zapewne tak, ale do tego konieczna będzie znajomość języka rosyjskiego, gdyż wielu ludzi nie zna języka ukraińskiego. Kuriozalna sytuacja…
Na Krymie, będącym ponownie częścią Federacji Rosyjskiej, spotkacie jednak jeszcze większą „mieszankę kulturową”! Rosjanie, Ukraińcy i potomkowie krymskich Tatarów, wśród których być może żyje jakiś spadkobierca słynnego Tuhaj-beja…
Skoro już pozwiedzaliśmy tereny zielonej Ukrainy, zaliczyliśmy egzaminy z zakresu: języka ukraińskiego, historii Ukrainy, literatury współczesnej, geografii, etc, to przyszedł zapewne czas na odebranie naszego dyplomu!
Co z nim można zrobić?
Jako absolwenci będziecie doskonale orientować się w skomplikowanych relacjach społecznych, historycznych i kulturowych, które zachodzą na terenie współczesnej Ukrainy. Dzięki biegłej znajomości języka ukraińskiego nie powinniście raczej martwić się o zatrudnienie. Praca czeka na Was w sektorze zarówno prywatnym, jak i w ramach administracji państwowej. Wiele firm otwiera się na wschodnie rynki zbytu i poszukuje pracowników doskonale znających rynek i jego specyfikę. To właśnie Wy! Jako, że Ukraina jest (według klasy politycznej) naszym strategicznym partnerem oraz bratnim narodem, to również w administracji państwowej znajdziecie wiele ciekawych ofert pracy…