Filologia angielska wielu osobom kojarzy się z czymś w rodzaju profesjonalnego kursu języka angielskiego. A prawda jest taka, że na tak zwanej anglistyce studenci muszą poradzić sobie z dużo szerszym zakresem materiału. Poza samym językiem podczas studiów zdobywa się wiadomości z zakresu historii, geografii oraz szeroko pojętej kultury i sztuki krajów anglojęzycznych.
Profil idealnego kandydata na kierunek filologii angielskiej
W nowym systemie matur o tym, czy dana osoba może zostać przyjęta na anglistykę, decyduje przede wszystkim ilość punktów zdobytych na maturze z języka angielskiego. Student musi bowiem już na starcie dysponować jak najlepszą znajomością tego języka. Jeśli nie opanował go na poziomie komunikatywnym, lepiej, by poszukał innej drogi zawodowej. Ale tak naprawdę język to nie wszystko, by móc dobrze odnaleźć się na tym kierunku. Nie zweryfikuje tego matura, jednak dobrze, jeśli kandydat posiada przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu historii, literatury, kultury oraz geografii krajów anglojęzycznych.
Interesują Cię
studia filologiczne? Sprawdź, gdzie możesz je podjąć!
Profil absolwenta filologii angielskiej
Dla wielu osób absolwenci filologii angielskiej mają szansę jedynie na pracę w charakterze nauczyciela języka angielskiego. Prawda jest taka, że kierunek ten daje wiele perspektyw, o czym świadczą dziesiątki specjalizacji. Absolwenci mają szansę na pracę w charakterze tłumacza (w wydawnictwie, konferencyjnego itp.), propagatora kultury anglojęzycznej, przede wszystkim jednak najchętniej są oni zatrudniani w zagranicznych firmach w charakterze specjalistów w dziedzinie języka biznesu.
Na co zwracają uwagę pracodawcy
Rynek pracy jest dziś bardzo wymagający, dlatego dla wielu pracodawców dyplom magistra to nieraz za mało, by zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Czasem niezbędne okażą się odpowiednie