Sława, brawa, autografy… Aktorstwo wcale nie jest takim łatwym zawodem, jakby się mogło wydawać. Oprócz artystycznej wrażliwości wymaga dużej odporności psychicznej, uporu, woli walki, a także… kondycji i sprawności fizycznej. Jednak każdego roku wielu maturzystów zadaje pytanie: Jak zostać aktorem?
Dla kogo aktorstwo?
Aktorstwo wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych kierunków. Wymaga od studenta poświęcenia i silnej woli. Tutaj trzeba umiejętnie okazywać swoje i cudze emocje. Codziennie trzeba dbać o to, aby stawać się coraz lepszym. Aktorstwo to kierunek dla ludzi odpornych na stres i posiadających dużą wole walki, bo po studiach na kierunku artystycznym o wiele trudniej znaleźć pracę w zawodzie niż inżynierowi, który zajmuje się budową maszyn. Wielu sławnych aktorów zaczynało od drobnych, niekoniecznie ambitnych ról w serialach, telenowelach, reklamach czy też teledyskach. Czasem po prostu trzeba schować swoją dumę do kieszeni i przyjąć drobny epizod, bo ten może dać początek czemuś wielkiemu. Bycie aktorem to nie tylko wyrecytowanie scenariusza, to także granie sobą i swoimi emocjami. Warto czasem „wyczekać” swoje 5 minut.
Nadal chcesz spróbować? Sprawdź, gdzie można studiować aktorstwo.
Co będziemy robić?
W trakcie nauki jako przyszły aktor poznasz wielu profesjonalistów, z którymi będziesz pracować nad np. emisją głosu, mimiką twarzy czy ruchem na scenie. Wielu aktorów prowadzi warsztaty na uczelniach przekazując swoją wiedzę, doświadczenie i cenne wskazówki. Ale nie myśl sobie, że studiowanie aktorstwa to tylko warsztaty i nauka grania i mówienia. To także poznawanie historii teatru od starożytności gdzie powstawały pierwsze utwory dramatyczne do współczesności, gdzie wszystkie ruchy są dozwolone. Poznasz zasady interpretowania tekstu. Dowiesz się jak współpracować z kolegami po fachu i jak dobrze pracować w grupie. Czeka Cię poznanie wielu idei kulturowych, etycznych i estetycznych. Zaznajomisz się również z praktycznym poznawaniem, czym jest tworzenie postaci według różnych metod – w tym Konstantego Stanisławskiego i Michaiła Czechowa. To tylko namiastka tego, co czeka Cię na studiach! Przygotuj się również na sztukę rozwijania scenariusza, naukę o sztuce, muzyce, literaturze czy filmach. Pamiętaj, czeka Cię ogromna ilość wiedzy teoretycznej.
Co robić, żeby zarobić?
Obawiasz się co można robić w trakcie nauki lub zaraz po jej skończeniu? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Jeśli chcesz spróbować swoich sił w telewizji, na początek czeka Cię masa castingów do reklam jako statysta lub casting do publiczności popularnych programów. Jeśli masz ambitniejszy plan, to zawsze możesz wystartować w castingu do seriali, telenoweli, filmów edukacyjnych lub jako aktor drugoplanowy do roli w teatrze. Po skończeniu nauki możesz próbować swoich sił w filmach pełnometrażowych w teatrach lub możesz sprawdzić się w podkładaniu głosu do bajek lub filmów dla najmłodszych. Jeśli myślisz, że praca jako aktor to tylko granie na dużym ekranie lub odgrywanie mniejszych lub większych ról w telewizji czy teatrze to się mylisz. Możesz pracować jak animator kursów aktorskich dla najmłodszych. Możesz pracować w agencjach pozarządowych jako koordynator jakiegoś dużego projektu artystycznego. Możliwości na rynku jest całkiem sporo, pytanie tylko od czego chcesz zacząć swoją życiową przygodę.