Albania jest nadal państwem, o którym przeciętny europejczyk wie bardzo mało lub kompletnie nic. Trudno się jednak temu dziwić, gdyż nie jest to popularny region turystyczny, ani bogate państwo, które miałoby znaczący wpływ na europejską gospodarką. Warto jednak przyjrzeć się bliżej Republice e Shqipërise, czyli Republice Albańskiej.
Na początek kilka bardzo prostych pytań, z którymi na pewno nie będziecie mieć żadnych problemów…
1. Znacie tytuł jakiejkolwiek albańskiej książki?
2. Czy słyszeliście jakiekolwiek słowo w języku albańskim?
3. Jak nazywa się prezydent Albanii?
4. Widzieliście kiedyś metkę z napisem „Made in Albania”?
5. Znacie jakiś albański klub piłkarski?
6. Podajcie nazwę dowolnego zespołu muzycznego z Albanii.
7. Wymieńcie trzy albańskie miasta.
8. A teraz znajdźcie na jakimś uniwersytecie instytut filologii albańskiej. ..
Z ostatnim pytaniem możemy Wam pomóc! Uniwersytet Mikołaja Kopernika od 2000 roku prowadzi
Wróćmy jednak do innych pytań, które tylko na pozór wydają się proste i błahe… Sam osobiście nie znam żadnej albańskiej książki i myślę, że moja niewiedza jest „podzielana” przez znakomitą większość społeczeństwa. Słów w języku albańskim miałem okazję kilka usłyszeć, ale niestety w głowie zapadł mi jedynie sheqer, czyli cukier. Jeśli jednak zdecydujecie się na studiowanie filologii albańskiej, to zapewniam Was, że opanujecie znacznie więcej słów! Idźmy dalej…
Prezydentem Republiki Albanii jest Bujar Nishani, o którym bez zaglądania do encyklopedii nie jestem w stanie napisać zbyt dużo. Zdecydowanie więcej mógłbym natomiast powiedzieć o Gjergjim Kastriotim Skënderbegu, bohaterze narodowym Albanii.
Nie o niego jednak pytaliśmy. Przyjmijmy więc, że wiem jedynie kto jest prezydentem Albanii.
Metki z napisem “Made in Albania” moje oczy nie widziały, ale miałem przyjemność spróbować doskonałego, lokalnego Brandy “Skanderbeu”, na którym niewątpliwie znajdował się napis potwierdziający kraj pochodzenia. Jeśli nie masz jednak ukończonych 18 lat, to uznaj, że autor nie widział niczego z metką “Made in Albania”.
Pytanie o albański klub piłkarski pozwolę sobie przemilczeć i przejdę od razu do zespołów muzycznych, z którymi też zapewne będę miał problem. Niestety – nie znam żadnego. Mogę jednak pochwalić się, że znam dwóch piosenkarzy albańskich: Ilira Shaqiri i Arifa Vladi. Ich muzykę dość trudno mi jednoznacznie sklasyfikować, więc posłużę się nazewnictwem serbskim i powiem, że jest to “narodne pesme”, czyli coś na kształt tradycyjnej muzyki narodowej z wpływami tureckimi. Wielu ludziom może wydawać się, że jest to coś na kształt naszego “Disco Polo”, ale myślę, że najprościej będzie ocenić samemu…
Trzy miasta albańskie? Nie ma żadnego problemu: Tirana, Durres i Wlora. I to wszystko bez zaglądania do atlasu lub mapy Google!
Zapewniam Was jednak, że na studiach z filologii albańskiej nauczycie się znacznie więcej o geografii tego regionu i wymienienie wszystkich, największych miast nie będzie dla Was żadnym wyczynem za kilka lat. Co więcej – nie będziecie mieć także problemu z podaniem głównych albańskich rzek, gór i jezior, których teraz zapewne nie znacie, prawda?
Czego zatem można spodziewać się na studiach? Zajęć ukierunkowanych na biegłe opanowanie języka albańskiego oraz wybranego języka bałkańskiego – np. serbskiego, wykładów z zakresu geografii, historii, kultury oraz współczesnej literatury albańskiej. Poznacie także skomplikowane relacje społeczne i obyczaje, które zachowały się w wielu zakątkach tego niezwykłego państwa.
Pytania były trudne? Zainteresowaliśmy Was Albanią? Jeśli tak, to koniecznie sprawdźcie ofertę edukacyjną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie będziecie mogli nauczyć się dużo więcej o tym pięknym państwie!
Co można robić po studiach z zakresu albanistyki? Albania jest państwem stale rozwijającym się i dążącym do silniejszej integracji ze strukturami Unii Europejskiej. Wiele firm już dziś dostrzega duży potencjał w albańskiej gospodarce! Co to oznacza dla Was, absolwentów? Otóż niedługo potrzebni będą specjaliści, którzy biegle władają językiem albańskim i rozumieją lokalne uwarunkowania kulturowe. Wasza wiedza i umiejętności będą bardzo cenione na rynku pracy!