Licealisto, jeśli podróże to twoje pasja, interesujesz się obcymi kulturami, łatwo nawiązujesz relacje interpersonalne, a do tego nauka języków obcych przychodzi ci z dużą łatwością, kierunek studiów turystyka i rekreacja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Są to bowiem predyspozycje, którymi powinien odznaczać się idealny kandydat na
Jaki charakter ma turystyka i rekreacja?
Ten kierunek studiów to coś dużo więcej niż połączenie geografii z nauką języków obcych.
– środowisko, rozumiane jako przestrzeń turystyczna,
– szeroko pojęta kultura, w skład której wchodzi przede wszystkim architektura, historia – sztuki, etnografia i muzealnictwo. Wiedzą z tego zakresu musi dysponować każdy przewodnik turystyczny,
– ekonomia, prawo i finanse pod kątem turystyki, zwłaszcza za granicą,
– duże znaczenie w pracy w charakterze przewodnika mają także przedmioty humanistyczne, takie jak psychologia czy pedagogika.
Perspektywy dla absolwentów
Turystyka i rekreacja to kierunek, który nie kształci jedynie przewodników wycieczek turystycznych. Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na zatrudnienie w biurach podróży, hotelach i innych ośrodkach turystycznych, a także w różnego rodzaju centrach rekreacji i odnowy biologicznej czy w organizacjach społecznych i kulturalnych. Zdarza się także, że absolwenci turystyki i rekreacji są poszukiwani na stanowiska z zakresu administracji rządowej i samorządowej.
Szanse na rozwój
Absolwenci turystyki i rekreacji nie muszą kończyć nauki na tym etapie. Mogą oni skorzystać z wielu kierunków studiów podyplomowych, które rozwiną i sprecyzują posiadane kwalifikacje, np. menedżer turystyki, agroturystyka i hotelarstwo czy zarządzanie gospodarką turystyczną. Warto także uczestniczyć w kursach językowych.