Uczą dzieci bazgrołów i to działa!

Niemieccy nauczyciele namawiają uczniów, żeby zamiast klasycznej notatki z lekcji robili rysunek w którym słowa miały być tylko minimalnie wykorzystane. Ta metoda notowania wizualnego to jeszcze nie klasyczna mind map, ale pozwala efektywniej uczyć się przy wykorzystaniu obu półkul mózgu.

Tosia od półrocza piątej klasy zaczęła lekcje fizyki. Ostatnio nauczyciel omawiał zjawisko magnetyzmu  posługując się przykładem wyprawy Krzysztofa Kolumba. Dzieci miały zapamiętać lekcję wykorzystując notowanie wizualne. Do zanotowania treści można było użyć tylko trzech słów. Na podstawie swojego rysunku dziewczynka płynnie była w stanie omówić treść lekcji w kilka godzin późnej. Tosia chodzi do niemieckiej szkoły w Wolfsburgu.

– Córce podoba się ta metoda bo jest wzrokowcem i ma pamięć jak słoń. Zawsze też uwielbiała rysować komiksu  – mówi Hanna Kukawka-Walczak, mama Tosi. – U niej namalowane znaczy zapamiętane. Po tygodniach jest wstanie powiedzieć co oznaczała właśnie ta strzałeczka – dodaje.

Notowanie stosuje  nauczyciel fizyki Sebastian Haas, ale także wykorzystywane jest na lekcjach historii i innych lekcjach. – Nie wszystkie dzieci w klasie Tosi lubią notowanie wizualne, bo mają gorszą pamięć wzrokową i namalowane “rysunki” po kilku godzinach niewiele im mówią – mów Hanna Kukawka.-Walczak Jednocześnie więc nauczyciele rozdają materiały tradycyjne. Metoda nie jest obligatoryjna, ale w szkole Antoniny metoda ta była powszechnie uczona w tygodniu “metodycznym”.  To drugi tydzień nauki piątoklasistów. Dzieci zapoznawane są z różnymi techniki uczenia się, robienia notatek, relaksacji, planowania pracy z dużym materiałem czy pracą na checklistach.

Podobne techniki jak notowanie wizualne są podstawą metody mind mappingu czyli mapowania myśli Stworzyli ją dwaj brytyjscy naukowcy Tony i Barry Buzan. Ich zdaniem sporządzanie klasycznej notatki uruchamia jedynie lewą półkulę mózgu, odpowiedzialna za intelekt – myślenie logiczne, linearność, analizę, słowa i liczby. Proponują więc techniki aktywizujące też półkulę prawą – odpowiedzialną za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzeni, kolorów i Gestalt (obraz całości) oraz pozwalające na jednoczesną pracę obu półkul. W tym celu proponują sporządzenie notatek w formie kolorowego rysunku zawierającego słowa, symbole i efekt trójwymiarowości. Ma to zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania oraz aktywować intuicję i kreatywność.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top