Czy warto studiować pedagogikę?

Pedagogika od dawna cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony kandydatów. Czasy prosperity chyba jednak już minęły, gdyż tegoroczni kandydaci omijają ten kierunek studiów szerokim łukiem. Co doprowadziło do upadku polskiej pedagogiki?

Przyczyn obecnej sytuacji może być wiele: kampanie medialne, które promujące kierunki techniczne, wysoki poziom bezrobocia wśród absolwentów, problemy polskiego szkolnictwa, likwidacja szkół i redukcja etatów nauczycielskich. Powodów jest wiele, ale efekt będzie tylko jeden – upadek polskiej edukacji.

Na studia pedagogiczne dostaną się obecnie osoby, które ledwo zdały egzamin maturalny. Uczelnie zrobią wszystko, żeby osiągnąć zaplanowane limity. Mamy tutaj doskonały przykład „umasowienia studiów” i postawienia na ilość przez władze uczelniane. Wróćmy jednak do meritum problemu, czyli upadku naszej edukacji.

System edukacyjny w Polsce ma już swoje lata świetności za sobą i nic nie wskazuje na to, żeby ten stan uległ poprawie w najbliższych latach. Źle ułożone programy nauczania, niskie pensje nauczycieli i „chaos podręcznikowy”, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Te problemy można jednak skutecznie rozwiązać za pomocą odpowiednio przygotowanej reformy szkolnictwa! Problem w tym, że wymaga to odwagi i chęci, a tego zdecydowanie brakuje na szczytach władzy państwowej.

Czy wybór pedagogiki jest zapewnieniem sobie statusu „wiecznego bezrobotnego”? Oczywiście, że nie! Przecież nie wszyscy absolwenci tego kierunku kończą w Urzędzie Pracy, bez perspektyw na znalezienie zatrudnienie. Możliwości jest wiele, ale trzeba chcieć z nich korzystać i przede wszystkim – zdobywać doświadczenie zawodowe, które dla wielu lat pracodawców jest cenniejsze od dyplomu wyższej uczelni!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top