Zawód: Florysta

Kiedyś Panie, które układały bukiety i sprzedawały kwiaty nazywano kwiaciarkami. Obecnie florysta to stosunkowo nowy zawód, który stale się rozwija. Floryści są specjalistami w zakresie kreatywnego tworzenia dekoracji roślinnych różnego typu, odpowiadają za ich sprzedaż, udzielają rad, zajmują się czynnościami w zakresie transportu oraz wykonują większe projekty podczas różnego rodzaju imprez.

Kto może zostać florystą?

Florystą może zostać każdy, kto posiada umiejętności manualne, ma poczucie estetyki i jest kreatywny. Warto pamiętać, że zawód florysty nie jest wcale prosty i przyjemny. Wymaga on dużego wysiłku fizycznego i zaangażowania. Florysta powinien posiadać cechy charakteru, które będą mu ułatwiać pracę z klientami.

Jak zostać florystą?

Do tego zawodu kształci Polska Szkoła Florystyczna w Poznaniu. Nauka odbywa się w trybie rocznym w wymiarze 360 godzin zegarowych. Podczas zajęć realizuje się następujące zagadnienia:

  • materiałoznawstwo roślinne
  • kulturowe podstawy florystyki
  • podstawy przedsiębiorczości
  • wykonywanie kompozycji florystycznych

Koszt nauki wynosi 750 zł za miesiąc. Po ukończeniu szkoły absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje.

Innym sposobem na zdobycie wiedzy florystycznej jest udział w kursach i warsztatach.

Kursy florystyczne dzielą się na:

  • podstawowe kursy florystyczne; koszt ok. 1700 zł
  • kursy florystyczne dla zaawansowanych; koszt ok. 2950 zł
  • kurs na florystę, czeladnika; koszt ok. 2500 zł

Na szkoleniach i kursach zdobywa się wiedzę ogólną, po fachowe wskazówki lepiej wybrać się na pokazy.
Warto wspomnieć, że florysta musi regularnie pogłębiać swoją wiedzę, np. gdy branża się zmienia i na rynku występują nowe gatunki roślin.

Ile zarabia i gdzie pracuje florysta?

Floryści najczęściej otwierają własne kwiaciarnie lub pracownie. Jednak ostatnio pojawiają się nowe stanowiska pracy związane z projektowaniem i dekorowaniem wnętrz, których podstawą jest oprawa różnych imprez, np. ślubów.
Pracownik kwiaciarni zarabia średnio 2500 zł miesięcznie.

Komentarze

Komentarze