Etnolingwistyka – niestandardowe studia dla miłośników obcych kultur

Etnolingwistyka - niestandardowe studia dla miłośników obcych kulturJak połączyć naukę języków obcych oraz elementów kultury narodów? Wybierając studia na etnolingwistyce! Tutejsi studenci uzyskują ogromną, interdyscyplinarną wiedzę z zakresu zjawisk kulturalnych wybranych regionów, a przy okazji uczą się dwóch języków obcych – jednego standardowego, takiego jak język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski czy hiszpański oraz jednego egzotycznego, gdzie wybierać mogą spośród takich języków jak amharski, suahili, arabski, hindi, perski, chiński, khmerski, japoński czy wietnamski.
Filologia jak każda inna?
Otóż nie. Przewaga etnolingwistyki nad typowymi studiami filologicznymi tkwi w tym, że równy nacisk kładzie ona na aż dwa języki, uczone tutaj niezwykle intensywnie i pozwalające na sprawne komunikowanie się przy ich pomocy. Możliwość zgłębiania tutaj języków nie tylko europejskich, ale także języków z obszarów Afryki, Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu sprawia, że studia przyciągają kandydatów spragnionych nowej, niedostępnej na co dzień wiedzy. Doskonale odnajdą się zatem tutaj miłośnicy obcych kultur, zafascynowani ich historią, zwyczajami, wiarą, mentalnością, sztuką, modą czy kulinariami.

Zaczną od podstaw
Podobnie jak na tradycyjnej filologii, tak i na etnolingwistyce przez pierwszy okres studiów dominuje grupa przedmiotów podstawowych, takich jak wstęp do językoznawstwa, wstęp do etnologii i antropologii kulturowej, filozofia kultury, filozofia języka czy socjolingwistyka. Poza tym w programie znajduje się zwykle również logika matematyczna i semiotyka logiczna oraz wstęp do informatyki. Wszystko to stanowi jednak zaledwie wprowadzenie do bardziej szczegółowych i wymagających przedmiotów specjalizacyjnych, wśród których znajdziemy praktyczną naukę języka, kulturę danego obszaru językowego wraz z elementami jego literatury, a także jego historię oraz geografię.

Etnolingwistyka – sprawdź, gdzie podjąć studia

Etnolingwistyka oferuje także bogaty wybór specjalności, od klasycznego modułu dydaktycznego i translatologicznego, przez dziennikarski i ekonomiczny, aż po lingwistykę formalną oraz teorię języka, technologię i terapię mowy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top