Co zrobić‡, gdy źle wybraliśmy studia?

This topic contains 13 replies, has 14 voices, and was last updated by  Array 1 month, 2 weeks ago.

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
 • Author
  Posts
 • #68567

  Agnieszka Szewczyk
  Participant

  Czasem w naszym życiu pojawia się™ moment, w którym uświadamiamy sobie, że wcześniej podję™ta decyzja okazała się™ błę™dna lub dzisiaj postąpilibyśmy zupełnie inaczej. Podobne rozterki dotyczą także kwestii wyboru studiów, który czę™sto bywa nietrafiany lub podję™ty pod wpływem osób trzecich. Co w takim wypadku można zrobić, żeby naprawić wcześniejszy błąd? Piotr Goc, psycholog i psychoterapeuta z Poradni Psychologicznej “Strefa myśli”, ma dla Was kilka cennych wskazówek.

   

  #73257

  Niki
  Participant

  Niestety czasem się™ zdarza, że źle wybierzemy szczególnie jak nie idziemy za swoimi zainteresowaniami tylko patrzymy na modę™ albo wybieramy kierunke po którym niby mamy świetnie zarabiać, a wtedy właśnie koń„czy się™ tak, że musimy zmieniać studia.

  #73258

  Gierek
  Participant

  SMyślę™,że ma tak bardzo wiele osob. Jeśli zorientujemy się™ ,że wybraliśmy złe studia na pierwszym czy drugim roku to pół biedy. Zawsze bę™dzie można je zmienić. Gorzej jeśli okaże sie to na przykład na 5 roku studiów albo po ich ukoń„czeniu.

   

  Sam polecam zainteresować się™ dodatkowymi kursami. Głównie biznesowymi. Wiele z nich daje konkretne umieję™tności, które przydają się™ w znalezieniu dobrej pracy albo otrzymania awansu. Sporą ofertę™ takich gotowych szkoleń„ elearningowych ma Gromar:

  https://gromar.eu/oferta/szkolenia-elearningowe/ – na tej stronie możecie sobie o nich poczytać. Jest to dobra platforma, z której sam jakiś czas temu korzystałem. 

  #73259

  ELIZA20
  Participant

  Wiec, jeżeli nie jesteście pewni czy odrazu iść na studia to wybierzcie szkołę™ policealną tylko 2 lata nauki i do tego jest darmowa, ja chodze i jestem zadowolona. Polecam Wam Szkołę™ Policealna Profesja Edukacja w Warszawie na ul.ńšwię™tokrzyskiej.

  #73260

  milosnna
  Participant

  Niestety tak bywa radzę™ zmienić jak najwcześniej i się™ nie przejmować otoczeniem. Też źle wybrałam i zmienialam. Teraz  interesuje mnie kancelaria prawo pracy a wcześniej myślałam że sama historia jest moim powołaniem. W sumie zbliżone tematy a jednak inne.

  #73261

  WSB_DG
  Participant

  Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jaki kierunek studiów wybrać, nie warto podejmować decyzji pod wpływem chwili czy mody. Jeśli jednak dokonaliśmy niewłaściwego wyboru, drugim razem dokładniej przemyślmy nasze studia i na przykład skorzystajmy z porady eksperta. Doradca zawodowy może okazać się™ bardzo przydatny. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oferuje bezpłatne spotkania z profesjonalnymi doradcami zawodowymi, którzy rozwieją każde wątpliwości i pomogą dokonać właściwego wyboru studiów lub kariery.

  #73262

  goska96
  Participant

  Mi niestety też zdarzyło się™ źle wybrać. Poszłam na psychologię™, na uczelnię™, która mieściła się™ bardzo daleko od mojego miejsca zamieszkania. Kompletnie nie podobał mi się™ ten kierunek, a wszyscy cały czas mi powtarzali, że szkoda już tych zainwestowanych pienię™dzy (w stancję™, jedzenie, rachunki, powroty co jakiś czas do domu). Mimo tego zrezygnowałam i poszłam w coś bardziej ekonomicznego. Zacz꙳am zarządzanie metodą e-learningową na http://www.zpsb.pl/e-learning/ i muszę™ powiedzieć wam, że to była dobra decyzja. Wróciłam do mojego rodzinnego miasta, pracuję™, a uczyć mogę™ się™ w każdym momencie i w każdym miejscu, nawet na ławce w parku. Zjazdy są bardzo rzadko, wię™kszość materiału realizowana jest przez specjalną platformę™. Oszczę™dziłam sporo czasu. ale przede wszystkim pieniedzy 😉

  #73263

  haniatorun
  Participant

  Moim zdaniem nie ma co się™ w ogóle przejmować;) Jeśli się™ nie podoba to trzeba zrezygnować, bez sensu się™ mę™czyć i chodzić na zaję™cia jak na skazanie;) Ja też zle wybrałam (1 rok germanistyki – zgroza) i miałam to szczꙶcie, że rodzice wspierali mnie w mojej decyzji. W rezultacie podzię™kowałam uczelni po semestrze, zgłosiłam się™ do agencji pracy tymczasowej https://www.gppeople.pl/35,gp-people-agencja-pracy-tymczasowej-w-gdansku.html i pracowałam przez kilka miesię™cy w małej gastronomii i w sklepie. A od pazdziernika rozpoczełam nowe studia – ekonomia – i to już zdecydowanie było to;) I powiem Ci szczerze, że nigdy nie żałowałąm tej decyzji

  #73264

  amanda
  Participant

  Ja co prawda jestem jeszcze przed studiami i nie powiem z doswiadczenia tylko tak jak mi się™ wydaje ze najważniejsze to się™ nie bać zmian! 😀 bo czasem ktoś może stwierdzic że nie bę™dzei robił zamieszania, klopotów rodzicom, bo oni przeciez płacą za te studia przeważnie a tu nie ma co na siłę™ tkwić w czymś czego nie lubimy albo nie chcemy robić, prawda? 😀

  #73265

  rogi24
  Participant

  Sam miałem podobny problem, na szczꙶcie zorientowałem się™ po pół roku, jeden semestr chodziłem na zaję™cia, kolejny złapałem pracę™ dorywczą i rzuciłem studia, od nastę™pnego semestru już zacząłem wymarzony kierunek 🙂 Rok w plecy to nie jest dużo. Gorzej jak ktoś na 2-3 roku zaczyna mieć wątpliwości, wtedy to już gorzej, ale lepiej stracić 3 lata i zacząć od zera niż potem całe życie robić coś, czego nie lubimy.

  #75175

  TomiMik
  Participant

  W przypadku złego wyboru studiów jestem za tym żeby je przerwać, bo po co marnować czas

  #78994

  Kotofil
  Participant

  a dla mnie istotna jest jeszcze jednak kwestia, niezależnie od tego jakie studia wybraliśmy to nie ma co zakładać, że to będzie już przepustka do pracy i doświadczenia, dla mnie studia to bardziej czas na to żeby właśnie to doświadczenie szeroko rozumiane budować, u mnie to był na przykład https://www.campamerica.pl/ i wyjazd do Stanów Zjednoczonych na work&travel który dał mi dużo więcej niż każdy jeden wykład

  #79254

  Array
  Participant

  na pewno nie warto takiej decyzji podejmować pochopnie. Jeśli na pierwszym roku stwierdzimy, że to nie jest kierunek studiów naszych marzeń to poszukajmy dla siebie jakiegoś innego. Warto jednak skończyć ten rok i postarać się zdać wszystkie egzaminy bo jeśli zdecydujemy się na pokrewny kierunek studiów to część ocen może uda nam się przepisać i nie będziemy musieli zdawać egzaminów z konkretnych przedmiotów.
  Dla mnie takim fajnym kierunkiem studiów jest politologia:
  http://www.wsb.pl/wroclaw/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/politologia Studia politologia to takie interdyscyplinarny kierunek studiów. Na pewno bardzo ciekawy i uczący krytycznego spojrzenia na otaczający nas świat. Sama studiuje w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu na kierunku Mikrobiznes i uczelnia bardzo mi się podoba

  #79373

  Array
  Participant

  Większość problemów bierze się nie z wyboru kierunków studiów, a założenia, że studia dają przepustkę do pracy. Niestety, nie w tych czasach… Chyba, że ktoś marzy o karierze akademickiej, to wtedy faktycznie warto skupić się głównie na zajęciach…

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)

You must be logged in to reply to this topic.