Co zrobić‡, gdy źle wybraliśmy studia?

This topic contains 12 replies, has 13 voices, and was last updated by Zdjęcie profilowe a:1:{i:0;s:7:"Student";} Array 1 miesiąc temu.

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
 • Author
  Wpisy
 • #68567
  Zdjęcie profilowe Agnieszka Szewczyk
  Agnieszka Szewczyk
  Participant

  Czasem w naszym życiu pojawia się™ moment, w którym uświadamiamy sobie, że wcześniej podję™ta decyzja okazała się™ błę™dna lub dzisiaj postąpilibyśmy zupełnie inaczej. Podobne rozterki dotyczą także kwestii wyboru studiów, który czę™sto bywa nietrafiany lub podję™ty pod wpływem osób trzecich. Co w takim wypadku można zrobić, żeby naprawić wcześniejszy błąd? Piotr Goc, psycholog i psychoterapeuta z Poradni Psychologicznej „Strefa myśli”, ma dla Was kilka cennych wskazówek.

   

  #73257
  Zdjęcie profilowe Niki
  Niki
  Participant

  Niestety czasem się™ zdarza, że źle wybierzemy szczególnie jak nie idziemy za swoimi zainteresowaniami tylko patrzymy na modę™ albo wybieramy kierunke po którym niby mamy świetnie zarabiać, a wtedy właśnie koń„czy się™ tak, że musimy zmieniać studia.

  #73258
  Zdjęcie profilowe Gierek
  Gierek
  Participant

  SMyślę™,że ma tak bardzo wiele osob. Jeśli zorientujemy się™ ,że wybraliśmy złe studia na pierwszym czy drugim roku to pół biedy. Zawsze bę™dzie można je zmienić. Gorzej jeśli okaże sie to na przykład na 5 roku studiów albo po ich ukoń„czeniu.

   

  Sam polecam zainteresować się™ dodatkowymi kursami. Głównie biznesowymi. Wiele z nich daje konkretne umieję™tności, które przydają się™ w znalezieniu dobrej pracy albo otrzymania awansu. Sporą ofertę™ takich gotowych szkoleń„ elearningowych ma Gromar:

  https://gromar.eu/oferta/szkolenia-elearningowe/ – na tej stronie możecie sobie o nich poczytać. Jest to dobra platforma, z której sam jakiś czas temu korzystałem. 

  #73259
  Zdjęcie profilowe ELIZA20
  ELIZA20
  Participant

  Wiec, jeżeli nie jesteście pewni czy odrazu iść na studia to wybierzcie szkołę™ policealną tylko 2 lata nauki i do tego jest darmowa, ja chodze i jestem zadowolona. Polecam Wam Szkołę™ Policealna Profesja Edukacja w Warszawie na ul.ńšwię™tokrzyskiej.

  #73260
  Zdjęcie profilowe milosnna
  milosnna
  Participant

  Niestety tak bywa radzę™ zmienić jak najwcześniej i się™ nie przejmować otoczeniem. Też źle wybrałam i zmienialam. Teraz  interesuje mnie kancelaria prawo pracy a wcześniej myślałam że sama historia jest moim powołaniem. W sumie zbliżone tematy a jednak inne.

  #73261
  Zdjęcie profilowe WSB_DG
  WSB_DG
  Participant

  Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jaki kierunek studiów wybrać, nie warto podejmować decyzji pod wpływem chwili czy mody. Jeśli jednak dokonaliśmy niewłaściwego wyboru, drugim razem dokładniej przemyślmy nasze studia i na przykład skorzystajmy z porady eksperta. Doradca zawodowy może okazać się™ bardzo przydatny. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oferuje bezpłatne spotkania z profesjonalnymi doradcami zawodowymi, którzy rozwieją każde wątpliwości i pomogą dokonać właściwego wyboru studiów lub kariery.

  #73262
  Zdjęcie profilowe goska96
  goska96
  Participant

  Mi niestety też zdarzyło się™ źle wybrać. Poszłam na psychologię™, na uczelnię™, która mieściła się™ bardzo daleko od mojego miejsca zamieszkania. Kompletnie nie podobał mi się™ ten kierunek, a wszyscy cały czas mi powtarzali, że szkoda już tych zainwestowanych pienię™dzy (w stancję™, jedzenie, rachunki, powroty co jakiś czas do domu). Mimo tego zrezygnowałam i poszłam w coś bardziej ekonomicznego. Zacz꙳am zarządzanie metodą e-learningową na http://www.zpsb.pl/e-learning/ i muszę™ powiedzieć wam, że to była dobra decyzja. Wróciłam do mojego rodzinnego miasta, pracuję™, a uczyć mogę™ się™ w każdym momencie i w każdym miejscu, nawet na ławce w parku. Zjazdy są bardzo rzadko, wię™kszość materiału realizowana jest przez specjalną platformę™. Oszczę™dziłam sporo czasu. ale przede wszystkim pieniedzy 😉

  #73263
  Zdjęcie profilowe haniatorun
  haniatorun
  Participant

  Moim zdaniem nie ma co się™ w ogóle przejmować;) Jeśli się™ nie podoba to trzeba zrezygnować, bez sensu się™ mę™czyć i chodzić na zaję™cia jak na skazanie;) Ja też zle wybrałam (1 rok germanistyki – zgroza) i miałam to szczꙶcie, że rodzice wspierali mnie w mojej decyzji. W rezultacie podzię™kowałam uczelni po semestrze, zgłosiłam się™ do agencji pracy tymczasowej https://www.gppeople.pl/35,gp-people-agencja-pracy-tymczasowej-w-gdansku.html i pracowałam przez kilka miesię™cy w małej gastronomii i w sklepie. A od pazdziernika rozpoczełam nowe studia – ekonomia – i to już zdecydowanie było to;) I powiem Ci szczerze, że nigdy nie żałowałąm tej decyzji

  #73264
  Zdjęcie profilowe amanda
  amanda
  Participant

  Ja co prawda jestem jeszcze przed studiami i nie powiem z doswiadczenia tylko tak jak mi się™ wydaje ze najważniejsze to się™ nie bać zmian! 😀 bo czasem ktoś może stwierdzic że nie bę™dzei robił zamieszania, klopotów rodzicom, bo oni przeciez płacą za te studia przeważnie a tu nie ma co na siłę™ tkwić w czymś czego nie lubimy albo nie chcemy robić, prawda? 😀

  #73265
  Zdjęcie profilowe rogi24
  rogi24
  Participant

  Sam miałem podobny problem, na szczꙶcie zorientowałem się™ po pół roku, jeden semestr chodziłem na zaję™cia, kolejny złapałem pracę™ dorywczą i rzuciłem studia, od nastę™pnego semestru już zacząłem wymarzony kierunek 🙂 Rok w plecy to nie jest dużo. Gorzej jak ktoś na 2-3 roku zaczyna mieć wątpliwości, wtedy to już gorzej, ale lepiej stracić 3 lata i zacząć od zera niż potem całe życie robić coś, czego nie lubimy.

  #75175
  Zdjęcie profilowe TomiMik
  TomiMik
  Participant

  W przypadku złego wyboru studiów jestem za tym żeby je przerwać, bo po co marnować czas

  #78994
  Zdjęcie profilowe Kotofil
  Kotofil
  Participant

  a dla mnie istotna jest jeszcze jednak kwestia, niezależnie od tego jakie studia wybraliśmy to nie ma co zakładać, że to będzie już przepustka do pracy i doświadczenia, dla mnie studia to bardziej czas na to żeby właśnie to doświadczenie szeroko rozumiane budować, u mnie to był na przykład https://www.campamerica.pl/ i wyjazd do Stanów Zjednoczonych na work&travel który dał mi dużo więcej niż każdy jeden wykład

  #79254
  Zdjęcie profilowe a:1:{i:0;s:7:"Student";}
  Array
  Participant

  na pewno nie warto takiej decyzji podejmować pochopnie. Jeśli na pierwszym roku stwierdzimy, że to nie jest kierunek studiów naszych marzeń to poszukajmy dla siebie jakiegoś innego. Warto jednak skończyć ten rok i postarać się zdać wszystkie egzaminy bo jeśli zdecydujemy się na pokrewny kierunek studiów to część ocen może uda nam się przepisać i nie będziemy musieli zdawać egzaminów z konkretnych przedmiotów.
  Dla mnie takim fajnym kierunkiem studiów jest politologia:
  http://www.wsb.pl/wroclaw/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/politologia Studia politologia to takie interdyscyplinarny kierunek studiów. Na pewno bardzo ciekawy i uczący krytycznego spojrzenia na otaczający nas świat. Sama studiuje w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu na kierunku Mikrobiznes i uczelnia bardzo mi się podoba

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)

You must be logged in to reply to this topic.