Studia na kierunku bioinformatyka

Bioinformatyka to dziedzina, która wymaga od studenta zainteresowania kilkoma naukami. Jeśli pasjonujesz się zatem informatyką, biologią, matematyką, chemią, a przede wszystkim genetyką i zastanawiasz się, w jaki sposób można połączyć te dziedziny w jedną całość, to studia bioinformatyczne są odpowiedzią na Twoje pytanie.

Nauka na tym kierunku pozwala na stosowanie zaawansowanych rozwiązań informatycznych w rozwoju nauk przyrodniczych. Wybierając uczelnię, na której chcesz podjąć studia, weź pod uwagę dostęp do nowoczesnych laboratoriów, sal komputerowych i pracowni, w których będziesz doskonalić swoje umiejętności praktyczne. Jeśli szukasz studiów, które zapewniają wiele możliwości na rynku pracy i pozwolą Ci się poruszać po obszarze kilku nauk, warto zdecydować się na bioinformatykę. Stawia się tutaj na umiejętność interpretowania wyników badań i późniejszego zastosowania ich w praktyce.

Czego się dowiesz?

studia te mają za zadanie umożliwić przetwarzanie ogromnej ilości danych, jakie uzyskuje się chociażby podczas badania genomów. Bioinformatyka ma swoje zastosowanie między innymi przy wyszukiwaniu genów odpowiedzialnych za choroby genetyczne, czy też w kryminalistyce (może wspólnie z absolwentami Kryminologii założycie po studiach “polski odpowiednik CSI”).

Bioinformatyka- sprawdź, gdzie studiować.

W trakcie studiów będziesz uczęszczać na wykłady z analizy matematycznej, chemii, biofizyki, informatyki medycznej. Poznasz podstawy algorytmów i struktur danych, rachunku prawdopodobieństwa, programowania, systemów operacyjnych, znakowania i detekcji cząsteczek. studia te pozwalają na kontynuowanie nauki w kierunku informatyki lub genetyki i biologii. Cechuje je interdyscyplinarność, tak więc nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej ścieżki swojego dalszego rozwoju.

Co po studiach?

Absolwenci kierunku Bioinformatyka będą przygotowani do pracy z innowacyjnymi systemami komputerowymi, które pozwalają na realizację zaawansowanych działań. Umożliwi im to tworzenie baz danych, analizę sekwencji DNA czy modelowanie układów biologicznych. Absolwenci mogą zająć się projektowaniem terapii, badaniami biologicznymi, diagnostyką medyczną czy ulepszaniem hodowli roślinnych i zwierzęcych. Zawód bioinformatyka nazywany jest „zawodem przyszłości”, co dobrze wróży jego absolwentom.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top