Studia prawnicze – jak dokonać wyboru najlepszej uczelni (poradnik)

Studia prawnicze - jak dokonać wyboru najlepszej uczelni (poradnik)studia prawnicze od zawsze cieszyły się niesamowitą renomą, wynikającą z ich ekskluzywności. Dziś wciąż bardzo mocno liczy się prestiż szkoły wydającej taki dyplom i największą liczbę chętnych na jedno miejsce odnotowują tylko wiodące ośrodki akademickie. Prawo, ze względu na swoją bardzo obszerną i skomplikowaną materię, wykładane jest w pięcioletnim programie studiów jednolitych. Jest kierunkiem dla zdeterminowanych, inteligentnych i przekonanych o swoje karierze w systemie sądownictwa. Szansę na studia prawnicze otwiera tylko bardzo dobry wynik maturalny z rozszerzonej części językowej lub ścisłej.

Dziesiątki możliwych karier
Sam dyplom nie gwarantuje rozpoczęcia kariery prawniczej – czyni to aplikacja. Dopiero po niej możliwe jest rozpoczęcie swojej zawodowej kariery jako prokurator, biegły sądowy, mecenas czy partner prywatnej kancelarii. Coraz większa grupa absolwentów prawa decyduje się także na pracę przy resocjalizacji albo walce o ubezpieczenia. Można specjalizować się w prawie handlowym, rozwodach albo zostać notariuszem. Możliwości jest multum, a najbardziej wyróżniające się jednostki mogą po zakończeniu studiów prawniczych kontynuować pracę naukową.

Gdzie studiować prawo? Zobacz!

Wymagania względem kandydatów
Jest to kierunek dla osób zdecydowanych na pracę w systemie sądownictwa, gdyż nie ma możliwości zmiany kierunku po zakończeniu studiów pierwszego stopnia. Bez wątpienia od studenta wymaga się szybkiego przyswajania obszernego materiałów i umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy. Kodeksy, ustawy, rozporządzenia i nowelizacje analizuje się często całymi dniami. A ponieważ język prawniczy nie należy do prostych – czytanie ze zrozumieniem i umiejętność logicznej analizy zdania także wymagane są na wysokim poziomie.

Studenci prawa muszą być także przygotowani na zaawansowane zajęcia z łaciny, która jest językiem prawa międzynarodowego, a także etyki i filozofii. Podczas pięcioletniego bloku spotykają się także z przedmiotami bardziej psychologicznymi, jak kryminologia czy z teorią zwalczania przestępczości zorganizowanej. Wszystko po to, aby przygotować absolwentów prawa w sposób uniwersalny do różnych specjalizacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top