Kreatywność można ćwiczyć!

Czy kiedykolwiek zazdrościłeś osobom, które wpadały na oryginalny pomysł, który tobie w ogóle nie przyszedłby do głowy? Podziwiałeś ich za niekonwencjonalny sposób myślenia? Ich sekret tkwi w kreatywnym myśleniu, które polega na kontrolowaniu procesu myślenia i używania narzędzi, pozwalających na tworzenie nowych pomysłów. Nie wszyscy jednak posiadają do tego wrodzone predyspozycje. Na szczęście umiejętności kreatywnego myślenia można się nauczyć!

Czym jest kreatywność?
Kreatywność – termin dziś bardzo modny to sztuka nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. To także gotowość do tworzenia nowych pomysłów.

Jaki masz typ inteligencji?
Myślenie kreatywne zakłada odejście od szablonowego sposobu myślenia i wbrew pozorom ma mało wspólnego z inteligencją. Człowiek myślący w ten sposób potrafi dostosować się do każdej sytuacji. Bez wątpienia przyszłość należy do ludzi, którzy potrafią działać i myśleć twórczo.

Oto zestaw ćwiczeń, które pomogą ci rozwinąć kreatywność:

Ćwiczenie 1 – co by było gdyby?
Ułóż listę pytań i zastanów się, co by było gdyby:
– drzewa rosły do góry nogami
– nie było komputerów
– żarówki świeciły na czarno
Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie abstrakcyjnego poziomu myślenia (przydatne np. podczas nauki fizyki).

Ćwiczenie 2 – nowe potrawy
Zastanów się nad nietypowymi połączeniami potraw, np. lody z czosnkiem, krem czekoladowy z musztardą itd.

Ćwiczenie 3 – do czego może służyć …
Polega na wymyśleniu jak największej liczby zastosowań dla przedmiotów, np.: gazety, szklanki, mydelniczki, śrubokręta.

Ćwiczenie 4 – co można zrobić z …
Wybierz się na spacer do parku lub lasu. Pozbieraj kasztany, liście, żołędzie, kwiaty, gałęzie itd. Zastanów się, jak możesz je wykorzystać.

Ćwiczenie 5 – komunikujmy się!
Zastanów się nad różnymi sposobami komunikowania (jest ich więcej niż myślisz)
Nigdy nie wiesz, kiedy mogą ci się przydać alternatywne sposoby porozumiewania się!

Ćwiczenie 6 – komputery
Zastanów się, jak różni ludzie w twoim kraju mogliby skorzystać w swojej pracy z komputera, gdyby każdy go posiadał i każdy umiał obsługiwać.
Komputer nie jest wykorzystywany we wszystkich dziedzinach życia. Możesz to zmienić. Twój pomysł może okazać się rewolucją techniczną.

Ćwiczenie 7 – analogie z natury
Sformułuj problem, np. jak można zabezpieczyć wejście do domu? Zastanów się, czy w naturze istnieją takie same problemy, jak natura radzi sobie z nimi i czy można by je zastosować. Zadanie służy konfrontacji świata natury i świata stworzonego przez człowieka. Czy te światy się przenikają? Czy człowiek wzoruje się na naturze? Wyciągnij wnioski.

Ćwiczenie 8 – odkryj na nowo!
Ćwiczenie polega na odkrywaniu nowych właściwości przedmiotów i uczy sztuki obserwacji. Wybierz dowolny przedmiot i spróbuj go “zbadać” za pomocą zmysłów, których nie używasz zbyt często np. dotyku i smaku. Możesz również obejrzeć przedmiot pod różnym kątem albo pod powiększeniem.

Oczywiście to, w jaki sposób przeprowadzisz dane ćwiczenie, zależy tylko od ciebie. Możesz ćwiczyć sam, spisując na kartce swoje pomysły lub ze znajomymi i z nimi skonfrontować swój koncept. Warto też zorganizować w klasie konkurs na najbardziej kreatywnego ucznia. Trenuj swój umysł i osiągnij sukces!

Źródło: GazetaEdukacja.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top