Jakie studia wybrać, czyli skrócony poradnik dla niezdecydowanych

Wybór kierunku studiów nierzadko okazuje się poważnym problemem dla większości młodych ludzi. Do egzaminów maturalnych zostało Wam jeszcze trochę czasu, ale warto już dziś poświęcić trochę wolnego czasu i zastanowić się nad tym, co będziecie studiować przez następne trzy lub nawet pięć lat. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Dlaczego analiza rynku pracy jest tak ważna? Przeczytaj koniecznie w naszym, najnowszym artykule…

Uczelnie co roku zasypują maturzystów ofertą edukacyjną. Wybór kierunku to początek, następnie krok to wybór uczelni, aż w końcu przychodzi czas na specjalność. Odwieczne pytanie brzmi czym należy kierować się w trudnej sztuce wyboru?

Nie kieruj się modą i opiniami znajomych

Po pierwsze wybierając kierunek nie należy sugerować się aktualną modą. Z umiarem trzeba także traktować opinie najbliższych. Najważniejsze jest, to co my tak naprawdę myślimy i w czym najlepiej się czujemy. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań typu: w czym jestem najlepszy? Jakie jest moje hobby? Co lubię robić? Jakie są moje ulubione przedmioty w szkole? Czego nie lubię? Co chciałbym robić w przyszłości? Czy wolę pracować z komputerem czy z ludźmi? Trzeba przy tym pamiętać, że wybór najprostszej drogi nie jest zawsze najlepszym wyborem. Jeśli coś nie przychodzi nam tak łatwo jakbyśmy tego chcieli, nie oznacza to od razu, że się do tego nie nadajemy. Pamiętajmy, że ciężka praca popłaca.

Sprawdź szczegółowe informacje na temat kierunku

Nasze zainteresowania i preferencje są kluczowe przy wyborze studiów. Jednak ważne, żebyśmy posiadali obiektywną wiedzę na temat kierunku i przyszłego zawodu, na który chcemy się zdecydować. Musimy wiedzieć, co kryje się pod chwytliwymi i modnymi nazwami kierunków oferowanych przez uczelnie. Musimy wiedzieć czym zajmuje się kognitywista, account menager, musimy znać miejsce pracy lekarza i geodety. Dogłębne zbadanie tematu przed wyborem studiów pozwoli nam później uniknąć wielkich rozczarowań.

Jakie błędy najczęściej popełniają młodzi ludzie przy wyborze kierunku studiów? Warto to sprawdzić, żeby samemu ich nie popełnić…

Analiza rynku pracy

Warto również zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Należy sprawdzić na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie, a jakimi rynek jest już przesycony. Chociaż dopiero jako już absolwenci będziemy doceniać łatwość znalezienia pracy, to i tak już dziś warto się nad tym zastanowić.

Jednak wybór kierunku, to nie wszystko, trzeba jeszcze jeszcze dokonać selekcji uczelni. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego (m.in. jakie formy rozwoju poza edukacyjnego). Należy również zwrócić uwagę na profil uczelni, czy jest to uczelnia techniczna, ekonomiczna, humanistyczna czy artystyczna. Te same kierunki oferowane są na różnych uczelniach, np. architekturę i grafikę można studiować na uczelni politechnicznej i artystycznej. Matematykę na uniwersytecie, tudzież na politechnice. Handel zagraniczny na uczeni ekonomicznej lub humanistycznej. Profil uczelni wpływa na program studiów, dlatego warto zapoznać się z nim i dokonać wyboru uczelni najbardziej zgodnego z naszymi oczekiwaniami.

Pamiętaj jednak, że wybór studiów to dopiero początek Twojego przyszłego życia zawodowego. Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić szczegółowe informacje na temat perspektyw zatrudnienia po danym kierunku! Nieocenione będą także analizy rynkowe dotyczące przyszłościowych branż i zawodów. Więcej informacji znajdziesz tutaj: www.studia.net/praca

Komentarze

Komentarze