Jak wybrać studia? Zadbaj o przyszłość Twojego dziecka!

Samodzielność i autonomia są bardzo ważnym elementem dorastania każdego młodego człowieka. Nie zawsze jednak świeżo upieczony maturzysta wie, jaką ścieżkę nauki, a potem kariery chce wybrać. Rolą rodzica jest pomóc w podjęciu decyzji, która może zaważyć o jego przyszłości. Co zrobić, kiedy dziecko pyta „jak wybrać studia”?

Wybór studiów w XXI wieku jest jak przedzieranie się przez gęstą puszczę. Nawet proste i klarowne decyzje, jak “chcę zostać nauczycielem” albo “będę biologiem”, są dzisiaj problematycznymi wyborami, którym towarzyszy armia pobocznych faktorów. Filologii jest dzisiaj bez liku, a biologię można ując w najrozmaitszy sposób. W obliczu wielopoziomowych i wieloaspektowych decyzji, młody człowiek może się zagubić albo przestraszyć – a decyzję podjąć należy. W takich momentach wkroczyć powinien rodzic, który wiedzą oraz wsparciem, pomoże dziecku w znalezieniu, a potem wkroczeniu na odpowiednią ścieżkę nauki, a efekcie kariery. Matura jest bowiem kluczowa w obowiązującym systemie rekrutacji. Przy naborach na studia liczą się przede wszystkim wyniki tego egzaminu dojrzałości. Najnowsze zmiany pozwalają uczelniom wprowadzać dodatkowe testy, ale na razie mamy etap przejściowy i nie słychać, aby nawet najlepsze uczelnie masowo wprowadzały dodatkowe kryteria przyjęć. Mało tego, taki egzamin nie może pokrywać się zakresem z jakimkolwiek przedmiotem maturalnym.

Zanim włączysz się w wybieranie studiów jako rodzic, musisz rozstrzygnąć pierwszy dylemat  – czy wogólne warto pomagać dziecku w tym procesie. Czy uczestniczyć w szukaniu odpowiedzi na te wszystkie pytania, jakie powinno sobie zadać przy szukaniu studiów. Opcja rób co chcesz ma sens w przypadku, kiedy Twoje dziecko jest dojrzałe, przyzwyczajone do podejmowania trudnych decyzji i ponoszenia za nie konsekwencji. Pytanie jednak, czy nie warto przynajmniej podsuwać pytania, jakie przyszła studentka i student powinny sobie zadać, żeby zminimalizować ryzyko błędnego wyboru.

Może więc najlepszy jest złoty środek? Pomoc, ale nie narzucanie się z pomocą. Wskazywanie pytań i kryteriów, jak na nie odpowiadać, żeby miało to sens, jak wybrać studia.

Jak to zrobić? Wszystkiego dowiecie się poniższym wideo poradniku! Obejrzyj koniecznie, zanim zaczniesz rozmawiać ze swoimi dziećmi o tym jak wybrać studia. Jestesmy przekonani, że materiał pomocny będzie dla Ciebie w tej trudnej sytuacji

Komentarze

Komentarze