Site logo

Jak wybrać profil w liceum? Poradnik ósmoklasisty

Obowiązujący obecnie system edukacji wymusza od kandydatów do liceów ogólnokształcących oraz ich rodziców zainteresowanie się przyszłymi studiami. Obecne “profile” w tych szkołach są wąskimi rynnami i w praktyce jeśli ktoś nie wybierze odpowiednio pod koniec podstawówki rozszerzonych przedmiotów licealnych – ma niewielkie szanse, żeby dostać się na wymarzony kierunek studiów. Najważniejsze są przy tym nie nazwy profili, ale poszerzone przedmioty jakie za nimi stoją. Nasz poradnik pokazuje jak wybrać profil klasy licealnej w 10 krokach.

Dlaczego profil w liceum jest ważny?

Pewien uczeń jeszcze w podstawówce decydował, że chce po liceum iść studiować na politechnice. Sprawdził, że na większości kierunków przy rekrutacji liczy się matura z przedmiotów ścisłych. Wybrał więc klasę w “ogólniaku” z poszerzoną matematyką, fizyką i językiem angielskim. Na początku klasy maturalnej się rozmyślił, bo zamarzył mu się kierunek “stosunki międzynarodowe” na prestiżowym uniwersytecie ekonomicznym. Tam liczyła się dobrze zdana rozszerzona matura z historii. Licealista pomyślał, że sam nie jest w stanie sam się przygotować do egzaminu dojrzałości i chciał zatrudnić korepetytora. Ten mu powiedział, że nie podejmuje się przygotować go w ciągu pół roku do zdania rozszerzonej historii. Mało prawdopodobne, żeby w tej sytuacji zdać na tyle dobrze maturę, żeby dostać się na wymarzone studia. Bo w praktyce nie ma się wiele wspólnego z przedmiotem dodatkowym przez większość czasu spędzonego liceum.

Licealne profile bardzo często stały się wąską rynną, przekierowującą przyszłych maturzystów tylko do takiej, a nie innej grupy kierunków studiów. Wybór profilu klasowego jest jednoznaczny z wyborem przedmiotów rozszerzonych. A wybierając je – w praktyce określamy, z czego będziemy zdawać maturę. Poza specyficznymi studiami – jak artystyczne czy sportowe – na żadnym kierunku studiów nie ma egzaminów wstępnych. Liczy się najbardziej to, jak dobrze i z jakich przedmiotów zdaliśmy egzamin dojrzałości.

Wyjść poza te ramy mogą tylko naprawdę ambitni desperaci, przygotowani do samodzielnego wkuwania do matury treści, z którymi mają mało do czynienia w szkole. Doradzamy zatem, jak wybrać profil klasy w liceum i co zrobić, żeby uniknąć już na początku złych wyborów. We wszystkich źródłach do których dotrzesz, interesujace Cię informacje będą opisywane jako “profile”, czasem jako “klasy” albo bardziej oficjalnie jako “oddziały”.

1. Wybierz studia już w ósmej klasie.

Spokojnie, nie oczekujemy od absolwenta podstawówki, żeby składał aplikację na uczelnię. Jednak warto, aby ósmoklasista w szkole podstawowej wraz z rodzicami spróbował zawęzić obszar przyszłej edukacji wyższej. Odpowiedział sobie na kilka pytań – co mnie interesuje, z czego jestem dobry, jakie chcę robić zawodowo w dorosłym życiu? Polecamy w tych poszukiwaniach nasz portal. Znajdziesz tu kierunki studiów pogrupowanych w obszary tematyczne z wykazem prowadzących je uczelni. Na portalu odnajdziesz także praktyczne poradniki, np. jakie studia wybrać.

2. Odwiedź uczelniane serwisy internetowe.

Z naszego portalu możesz łatwo trafić do informacji, z jakich przedmiotów maturalnych brane są punkty na maturze, żeby dostać się na dany kierunek studiów na danej uczelni. Bo nawet te same studia na różnych uczelniach wymagają zdawania innych przedmiotów maturalnych. Warto też zainteresować się, ile punktów w rekrutacji trzeba było dostać na danej szkole wyższej w poprzednim roku, żeby dostać się na upatrzony kierunek. Zainteresuj się też czy w rekrutacji liczą się także dobre wyniki w konkursach dla licealistów organizowanych przez poszczególne wydziały uczelni oraz w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Zyskasz w ten sposób busolę, w które z nich warto się zaangażować.

3. Odwiedź serwis OKE.

Jeśli już wiesz, że najważniejsza w rekrutacji na studia jest matura – warto sprawdzić, jak egzaminy maturalne “wychodziły” do tej pory w okolicznych liceach. Takie wyniki z kolejnych lat pogrupowane wg województw znajdziesz w serwisach internetowych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (OKE). To te komisje układają testy maturalne, organizują egzaminy i nadzorują ich sprawdzanie. Zamieszczają także szczegółowe informacje na temat wyników matury w danej szkole. Możesz więc sprawdzić, czy dany egzamin z ważnego dla Ciebie przedmiotu był dobrze zdawany w liceach ogólnokształcących, które chcesz wybierać.
Zobacz dane kontaktowe Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych

4. Sprawdź EWD w liceach.

Największy problem z analizą wyników matur wynika ze sprzężenia zwrotnego. Dobre liceum przyjmuje dobrych absolwentów gimnazjów, którzy potem zdają dobrze maturę, dzięki czemu do szkoły garną się kolejny dobrzy absolwenci gimnazjów. Nic zatem wyniki matur nie mówią, na ile dana szkoła “dobrze uczy”. O tym, na ile udaje się poprawiać wiedzę i umiejętności uczniów – mówi wskaźnik nazywany Edukacyjną Wartością Dodaną. W ramach pilotażu Instytutu Badań Edukacyjnym bierze udział w badaniu EWD spora część szkół w Polsce. Skorzystaj z maturalnej porówywarki EWD, gdzie możesz wpisać interesujące Cię licea. Możesz w niej analizować kolejno wskaźniki:humanistyczny, z języka polskiego, matematyczno-przyrodniczy i matematyczny. To podpowie Ci, w jakich przedmiotach uczniowie danego liceum uzyskują największy przyrost wiedzy i umiejętności. A to pokazuje, jakie profile w danym liceum mogą Cię zainteresować.

5. Odwiedź serwis Kuratorium Oświaty.

W każdym serwisie Kuratorium Oświaty znajdziesz informator o liceach i profilach, jakie prowadzą. Co ważne, znajdziesz też informacje o ważnych terminach rekrutacyjnych. Musisz wiedzieć, że w poszczególnych województwach różnie wyglądają terminy przyjęć do liceów oraz kryteria przyjęć ustalane przez poszczególnych Kuratorów Oświaty. Są takie województwa, gdzie trzeba “zmieścić” się w ciągu kilku dni, a są i takie – gdzie dokumenty do liceum można złożyć w ciągu kilku tygodni. Najwcześniej rekrutacja rusza już w marcu, a najpóźniej dopiero w czerwcu. Są takie regiony, gdzie terminy składania dokumentów są różne – jeśli interesuje Cię profil, gdzie odbywają się egzaminy kwalifikacyjne – np. z języka obcego albo ze sprawności fizycznej. Co roku te terminy i kryteria wyglądają inaczej. Musisz szukać odpowiednich zarządzeń na stronie Kuratorium Oświaty w swoim województwie. Jeśli szukasz liceum w innym regionie – z reguły aplikację musisz złożyć wcześniej. Szukaj informacji wg zakładek lub wyszukiwarki artykułów na www Kuratorium posługując się kluczem “rodzice i uczniowie” “rekrutacja”, “nabór”. “przyjmowanie do szkół”.

6. Odwiedź www liceów.

Po wizycie na stronie internetowej swojego Kuratorium i lekturze informatora o szkołach ponadgimnazjalnych widzisz, które licea mogą Cię zainteresować. Odwiedź ich strony www. Znajdziesz tam wewnątrzszkolne zasady rekrutacji kandydatów. Mogą się różnić od ram przygotowanych przez Kuratorium. Ze strony www “ogólniaka” dowiesz się nieco więcej i o samym liceum i o poszczególnych profilach tam prowadzonych.

7. Szukaj aktywnie informacji.

Nie bój się czytać i oglądać poradnikowe materiały video. Nie bój się pytać o to, co wybrać. Szukaj wiedzy nie tylko na stronach urzędowych i oficjalnych serwisach liceum ogólnokształcącego. Jeśli nie masz znajomych w upatrzonym liceum, to warto ich poszukać. Możesz np. zapytać “czy ta szkoła jest fajna” albo ‘jaki profil wybrać?” . Roześlij wici wśród znajomych na Facebooku. odwiedź szkołę, pogadaj z uczniami starszych klas, którzy wybrali interesujące Cię profile.

8. Wybierz profil klasy.

Po dotychczasowych poszukiwaniach wiesz już:

  • jakie przedmioty liczą się na upatrzonych studiach,
  • jakie były wyniki matur w upatrzonych liceach z przedmiotów, które Cię najbardziej interesują,
  • jaki jest wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej w upatrzonych liceach z obszarów wiedzy, które Cię najbardziej interesują,
  • jakie są profile prowadzą upatrzone licea
  • “co mówią ludzie” o liceach i profilach, które bierzesz pod uwagę.

Możesz więc zrobić listę wszystkich profili, które są dla Ciebie najbardziej interesujące. Widzisz na tej liście nazwy profili, czasami bardzo imponujące. Klasy logistyczne, militarne, medyczne, dziennikarskie. Jakie tylko sobie wymarzysz. Jednak pamiętaj, że priorytetem nie jest dla Ciebie spędzenie miło i przyjemnie czasu przez kolejne trzy lata. To też ważne, ale najważniejsze są przedmioty rozszerzone.

Musisz wybrać co najmniej dwa przedmioty rozszerzone, ale nie więcej niż cztery – ale co najmniej jednym z przedmiotów powinna być: historia, geografia, biologia, chemia lub fizyka. W zestawie przedmiotów rozszerzony może być język polski, matematyka i nowożytny język obcy – wtedy zwiększony zakres lekcji występuje już od pierwszej klasy. W przypadku 12 przedmiotów rozszerzenie dotyczy drugiej i trzeciej klasy: historii, geografii, biologii, chemii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie, informatyki, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz filozofii. Jeśli wybierzesz jakie jeden z przedmiotów rozszerzonych historię – po pierwszej klasie będziesz uczyć się przyrody jako przedmiotu uzupełniającego. Jeśli w zestawie poszerzonych przedmiotów nie będziesz mieć historii – jako przedmiotu uzupełniającego będziesz się uczyć historii i społeczeństwa.

9. Złóż aplikację do liceum.

Większość z gmin prowadzących szkoły ponadgimnazjalne prowadzi systemy internetowe. Wypełniasz on-line ankietę, wskazując szkoły i profile. Zwykle taka ankieta rusza przed terminem składania dokumentów do liceum wskazanych przez Kuratorium Oświaty. Nie musisz się spieszyć. I tak nie liczy się kolejność zgłoszeń, a to ile punktów zdobędziesz podczas rekrutacji.

Ile można wybrać profili w liceum składając podanie o przyjęcie do liceum? Ile tylko chcesz, pod warunkiem, że będą one mieściły się na liście trzech szkół wybranych podczas rekrutacji – pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru.

Wpisując w kolejności upatrzone klasy w danym liceum – wskazujesz ważną dla Ciebie kolejność. Jeśli masz za mało punktów, żeby dostać się na pierwszy wskazany profil – system próbuje Cię przypisać do kolejnego. Po wyczerpaniu możliwych opcji w liceum pierwszego wyboru – system przypisuje Cię do poszczególnych profili w liceum drugiego wyboru. Na końcu – do profili trzeciego wyboru. Musisz więc zadecydować, co dla Ciebie jest ważniejsze.
Jeśli wybór danego liceum – wpisuj wszystkie klasy, jakie będą w nim uruchamiane. Być może po pierwszej klasie uda Ci się “przeskoczyć” na wymarzony profil – np. jeśli jakiś uczeń z niego odpadnie.

Jeśli ważniejszy jest dla Ciebie wybór profilu klasy – wybierz w aplikacji tylko te, które Cię interesując w trzech wskazywanych podczas rekrutacji szkołach. To chyba jednak bardzo sensowne rozwiązanie. Bo jeśli masz predyspozycje humanistyczne, to nawet w upragionym liceum trzy lata w klasie matematyczno-przyrodniczej będą dla Ciebie katorgą. A w dodatku zamkną drzwi na studia, które byłyby najbardziej dla Ciebie odpowiednie.

10. Postaraj się trochę bardziej.

Może Ci się wydawać, że pewne profile w klasach albo pewne studia są tylko dla wybranych. Jednak edukacja w dobrych liceach i świetnych uczelniach są coraz bliżej. Mamy coraz mniej młodych ludzi w Polsce i dlatego masz większe szanse, żeby dostać się tam, gdzie kiedyś dostawali się nieliczni. Ale musisz się trochę postarać. Już teraz przysiądź fałdów zdaj dobrze egzamin ósmoklasisty – a po czterech latach w liceum egzamin maturalny. Postaraj się o dobre oceny na świadectwie ósmej klasy. Bierz udział w olimpiadach przedmiotowych. Bądź aktywny społecznie, sportowo, artystycznie. To wszystko nie tylko rozwinie Cię jako człowieka, ale bardzo często wprost się przelicza na punkty przy wyborze na oblegany profil, popularne liceum i najlepsze studia.

Powodzenia!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję