Filologia skandynawska – pomysł inny niż wszystkie inne

Znajomość języka w dobie globalizacji jest wyjątkowo wysoko cenioną kwalifikacją na rynku pracy. Nowoczesny biznes nie jest w stanie skutecznie radzić sobie w warunkach konkurencyjności, bez perfekcyjnych zdolności komunikacyjnych. Od wielu lat rośnie więc zainteresowanie kierunkami filologicznymi, na których studenci zdobywają bardzo szczegółową wiedzę z zakresu języka, ale także całej kultury, wybranego regionu. Głównym wyzwaniem, jakie stawiane jest przed maturzystą wybierającym się na kierunki filologiczne, jest zdecydowanie się na konkretną rodzinę językową. Może to mieć kolosalne znaczenie przy późniejszym planowaniu swojej kariery zawodowej.
Jaki język wybrać dla siebie?
Istnieją bardzo różne kierunki filologiczne, z których liczne są od wielu lat mocno oblegane. Tak było chociażby z filologią rosyjską i angielską w okresach, gdy znaczenie tych języków na świecie rosło. Aktualnie językiem angielskim wiele osób posługuje się perfekcyjnie, nie brakuje nauczycieli tego języka ani prywatnych szkół, dlatego coraz mądrzejszym pomysłem wydaje się być wybieranie języków bardziej egzotycznych, ale jednocześnie perspektywicznych. Do grupy takich języków z pewnością zaliczają się języki wschodnioazjatyckie oraz skandynawskie. Wynika to z rosnącej pozycji kultury oraz biznesu tych regionów – pozycja firm z Norwegii, Finlandii i Szwecji, stale rośnie i eksport z tych regionów także. Utrzymywanie relacji biznesowych z bardzo zaawansowanymi firmami tego regionu wymaga licznych tłumaczy i pracowników znających kulturę skandynawską.

Sprawdź, gdzie warto wybrać się na takie studia!

Czego dowie się słuchacz filologii skandynawskiej?
Poza teoretycznymi językowymi szlifami oraz umiejętnością płynnego tłumaczenia w słowie i piśmie, absolwenci trzyletnich studiów pierwszego stopnia lub pięcioletnich studiów drugiego stopnia, zdobywają także liczne zdolności praktyczne. Znalezienie pracy w firmie skandynawskiej to tylko jedna ze ścieżek zawodowych, jakie otwierają się przed filologami skandynawskimi. Doskonała znajomość obyczajów i historii oraz kultury popularnej Szwedów czy Norwegów, znacznie ułatwia nawiązywanie kontaktów biznesowych czy społecznych z mieszkańcami Skandynawii. Natomiast pasjonaci językowi zawsze będą mieli możliwość wykorzystać zdobytą na studiach wiedzę do uczenia kolejnych pokoleń w szkołach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top