Felietony i recenzje

Portret niby-mamy, czyli o adopcji w szkole. TataF

Niekompetencja – to pierwsze słowo, które nasuwa się po przeczytaniu opowiadania “Portret mamy” wchodzącego w skład “darmowego” podręcznika dla pierwszaków. Przynajmniej nasuwa się osobom znającym realia rodzicielstwa adopcyjnego i rodzin zastępczych. Autorka materiału Anna Onichimowska chciała dobrze, a wyszło jak zawsze. A wystarczyło sięgnąć do realiów i twórczo je wykorzystać.

Felietony i recenzje

Reportaż z fabryki zła – recenzja filmu “Syn Szawła”

Jeśli ktoś będzie szukał autora ekranizacji opowiadań obozowych Tadeusza Borowskiego, powinien koniecznie zatrudnić László Nemesa. Ten sam poziom emocjonalnego wyczerpania w sytuacji krańcowej można odnaleźć w debiucie węgierskiego reżysera. “Syn Szawła” to historia więźnia, którego nagły impuls wyrywa ze stanu zmuzułmanienia i wpędza w obsesję. A w tle nieprzerwanie działa linia produkcyjna przerabiająca ludzkie “sztuki” …

Felietony i recenzje

Stare, umiarkowanie, dobre małżeństwo – recenzja filmu “45 lat”

Wspólne życie jest jak gromadzenie szpargałów w ciasnym domu. Wspomnienia odkładamy na półki pamięci i często nie pamiętamy co gdzie zostało schowane. Albo nie chcemy pamiętać, tak jak Kate i Geoff Mercer z filmu “45 lat” Andrew Haigha. Jednak może się okazać, że przeszłość może nas dogonić jeszcze przed zamknięciem pudełek z przeszłością na wieczystą …

Felietony i recenzje

Wybory Parlamentarne 2015: Edukacja i szkolnictwo (zestawienie poglądów)

Wielkimi krokami zbliżają się Wybory Parlamentarne 2015. Wiele miejsca w przedwyborczych dyskusjach zajmują tematy związane z edukacją i szkolnictwem: likwidacja gimnazjów, sześciolatki w szkołach, przyszłość Karty Nauczyciela oraz podwyżki dla pracowników oświaty. Co sądzą na ten temat konkretne ugrupowania polityczne? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy odpowiednie zestawienie!

Felietony i recenzje

Dunark to nie Fantazja. Recenzja filmu

W królewskiej sypialni służka znajduje zalane krwią ciała władcy, jego brzemienej żony i dziecka. Możemy spodziewać się jeszcze bratobójców, cudzołożenia, zdradzieckiego wbijania miecza w plecy i egzekucji przy wykorzystaniu smoków. To jednak nie “Gra o tron”, a duński film “Wszystkowidząca”, dozwolony od lat 11.

Felietony i recenzje

“Operacja Arktyka” (recenzja filmu)

Bliźniaki Ida i Sindre to jedne z najbardziej irytujących dziecięcych bohaterów, jakich stworzyło kino. Spokojnie można powiedzieć o nich, ze to ośmiolatki z piekła rodem. Bohaterowie norweskiego obrazu “Operacja Arktyka” trafiają do takiego piekła, jakie rysują skandynawskie sagi. Niczym w Nilfheimie na Wyspie Księżycowej jest tylko mróz, lód i znikąd nadziei. Wielu widzów doda w …

Felietony i recenzje

Typy rodziców w szkole – przewodnik po gatunkach

Środowisko szkolne zmienia się nieustannie kształtując coraz to nowe, niespotykane jeszcze niedawno typy postaw rodzicielskich. Najczęściej spotykamy tam: nadaktywnika gorącego, kukułecznika chłodnawego, nadwrażliwca kokoszego, skwaszeniuka narzekalnika, perfekcyjnika brzytwca i rozśmieszalnika niefrasobliwca. Gdzieniegdzie się jeszcze uchował normalec pospolity.

Felietony i recenzje

Wychowawca alfa albo autorytet epistemiczny. TataF

Świetny dydaktyk może być kiepskim wychowawcą i odwrotnie. Obie funkcje mogą się uzupełniać, ale i wykluczać. Tymczasem w polskich szkołach najczęściej wychowawstwo przyznawane jest rotacyjnie i wiąże się z funkcjami administracyjnymi. A dziś jak chyba nigdy wcześniej potrzebujemy pedagogów pełniących rolę team makerów, liderów, mentorów, coachów.

Felietony i recenzje

Jak nie pisać publicystyki historycznej

Jestem skłonny przyznać, że Powstanie Warszawskie było zbrodnią na żywym mieście i prezentem zrobionym przez Polaków Józefowi Stalinowi. Z kolei mówiąca o tym książka “Obłęd’44” jest zbrodnią na żywej publicystyce historycznej i prezentem zrobionym przez Piotra Zychowicza apologetom wybuchu Powstania Warszawskiego.

Felietony i recenzje

Czy chiński artysta może siusiać? TataF

Chiński artysta Ai Weiwei dał nam ostatnio aż dwa powody, żeby z dziećmi porozmawiać o tym jak sztuka może wpływać na naszą codzienność. To bardzo cenne w czasach, w których słowo “galeria” kojarzy się naszym potomkom zbyt często jedynie z zakupami.