Dziennikarstwo nie tylko dla przyszłych dziennikarzy

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek dla osób z charyzmatyczną osobowością, ambitnych, nie zniechęcających się szybko oraz dla tych, którzy potrafią dobrze radzić sobie w sytuacjach stresowych. Brzmi jak Twoja charakterystyka? Czytaj dalej.

Dziennikarz musi zadawać dobrze skonstruowane pytania, które trafiają w sedno. Potrafi „pociągnąć za język”, ale też pamięta, że dziennikarz to osoba postronna, która nie powinna opowiadać się po niczyjej stronie. To kierunek dla osób otwartych na nowe doświadczenia, lubiących ciekawe spotkania, rozmowy i poznawanie nowych ludzi. Interesujesz się sportem, polityką, gospodarką albo kulturą, to wiesz co możesz studiować. Głównymi dziedzinami którymi zajmuje się dziennikarstwo i komunikacja społeczna są gospodarka, polityka, sport i kultura.

Skomplikowane? Bez obaw, po kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna możesz być nie tylko dziennikarzem. Aby studiować dziennikarstwo warto na maturze zdawać historię, rozszerzony język polski i angielski również się przyda.

Co na studiach?

W trakcie nauki studenta czeka ogromna ilość pisania, sporo zagadnień z języka polskiego, a przedmiotami wiodącymi będą: Ekonomia, socjologia, prawo, gatunki dziennikarskie, prawo mediów, kultura języka, warsztat medialny, Public Relations, prawo autorskie, marketing i reklama, psychologia społeczna, metody badań medioznawczych, stosunki międzynarodowe, gramatyka językowa, opinia publiczna, media lokalne i środowiskowe i wiele wiele innych…

Lista uczelni, na których możesz studiować Dziennikarstwo i komunikację społeczną jest długa. Sprawdź, na której chcesz studiować.

W ramach kierunków dziennikarskich wiele uczelni zaprasza do współpracy praktyków: dziennikarzy prasowych, telewizyjnych, radiowców, fotografów. Przy wyborze uczelni zwróć też uwagę na liczbę zajęć praktycznych i możliwości techniczne wydziału – pracownie komputerowe, radiowe, sprzęt fotograficzny, a nawet studio telewizyjne z pewnością przybliżą Cię do istoty pracy dziennikarza. Praktyczne umiejętności możesz też zdobywać na własną rękę. Jeśli wykażesz się świetną znajomością języka angielskiego możesz ubiegać się o staż np. w redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych, ale też w zagranicznych firmach w działach marketingu, sprzedaży i reklamy. Jeśli natomiast zależy Ci na zdobyciu dodatkowych pieniędzy w trakcie nauki, to zawsze możesz pracować jako copywriter, pisać artykuły na portale i strony internetowe. Szans na staż lub zarobek jest całkiem sporo wystarczy dobrze poszukać.

Co po studiach? Gdzie pracować ? Co robić?

Młodzi adepci dziennikarstwa mogą otrzymać pracę jako:

– redaktor
– dziennikarz radiowy
– dziennikarz telewizyjny
– dziennikarz internetowy
– specjalista do spraw promocji
– rzecznik prasowy

Może nie wiedziałeś, ale absolwent dziennikarstwa może również pracować w agencjach reklamowych lub w agencjach public relations. Konkurencja jest duża, ale od Ciebie zależy, jak bardzo postarasz się, by ją pokonać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top