Arabistyka, czyli Orient na wyciągnięcie ręki

Arabistyka to niewątpliwie kierunek dla pasjonatów tamtejszych rejonów, który w centrum swoich zainteresowań stawia nie tylko badanie języka arabskiego oraz jego dialektów, ale i kultury, religii, filozofii, historii i geografii, a nawet polityki, ekonomii oraz gospodarki tego świata, z punktu widzenia Europejczyka wciąż jawiącego się jako daleki i obcy. Co więcej, absolwenci tutejszego kierunku będą w stanie nie tylko komunikować się w języku arabskim, ale i korzystać z literatury oraz materiałów źródłowych. Wszystko to za sprawą intensywnej nauki, jakiej będą poddawani już od pierwszego semestru.
Kierunek z przyszłością? Jak najbardziej!

W czasach, kiedy znaczenie krajów Bliskiego i Dalekiego wschodu tak dynamicznie i mocno rośnie, konieczni są specjaliści, zdolni nie tylko pracować w roli nauczycieli języka arabskiego czy też tłumaczy, ale i obeznani ze specyfiką oraz mentalnością tamtejszego świata tak, by mogli sprawować funkcję mediatora, pośrednika w przedsiębiorstwach współpracujących z krajami arabskimi, a także pracownicy ds. edukacji międzykulturowej oraz problemów uchodźczych. Dzięki temu znajdą oni zatrudnienie w instytucjach kulturalnych (muzea, wydawnictwa, fundacje) oraz w administracji państwowej, rządowej i samorządowej, a także w mediach i wszelkiego rodzaju inicjatywach o charakterze globalnym, gdzie – dzięki zdobytej w czasie studiów wiedzy – będą mogli swobodnie wypowiadać się na tematy dotyczące kultury państw arabskich.

Czego uczą na studiach? Arabistyka, gdzie studiować?

Jak już wspomnieliśmy, ogromny nacisk kładziony jest tutaj na sam język, tak, aby student był w stanie nie tylko swobodnie się komunikować, ale i pracować na tekstach źródłowych. Studenci uczą się zarówno wybranego dialektu języka arabskiego, jak i drugiego języka orientalnego, takiego jak np. hebrajski, turecki, aramejski czy mongolski. Ponadto zdobywają wiedzę z zakresu dziejów państw muzułmańskich, ich literatury, historii sztuki, filozofii islamu, zagadnień natury społeczno-politycznej oraz teorii i antropologii kultury.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top